Zielono przed szkołą

Koncepcja projektu zagospodarowania – Brzeziny I i II w Świdniku

Teren między ul. Wyszyńskiego i Zespołem Szkół nr 2 w Świdniku ma się zmienić nie do poznania. Zostanie podzielony na trzy strefy i zagospodarowany stosownie do potrzeb mieszkańców w różnym wieku.
W tej chwili zielony pas między ruchliwą ulicą i szkołą przypomina łąkę i jest ulubionym miejscem spacerów świdniczan z czworo nogami. Przedstawiciele władz miasta zapowiadają jednak poważne zmiany w tym miejscu.
– Na niewielkiej przestrzeni powstanie mini park z alejkami i wodotryskiem oraz plac zabaw. Z myślą o pacjentach przychodni, zostanie też zaprojektowana część dla seniorów. Pojawią się pergole, ławeczki i oświetlenie, pod którymi będzie można się schronić w deszczowy dzień. Nowy park będzie idealnym miejscem spotkań i odpoczynku – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Na terenie między szkołą i drogą zostaną również wybudowane nowe chodniki. Przedstawiciele władz tłumaczą, że skorzystają z sugestii mieszkańców i wytyczą je w miejscach wydeptanych obecnie ścieżek.

– Rodzaje nawierzchni będą zróżnicowane, aby uatrakcyjnić wygląd opracowywanego terenu. Będą one jednak nawiązywały do nawierzchni znajdującej się na pozostałych obszarach zielonych osiedli Brzeziny I i II – tłumaczą przedstawiciele świdnickiego ratusza.
Zielony pas na osiedlu Brzeziny jest już kolejnym planowanym terenem wypoczynkowym na obszarze miasta. Wcześniej przedstawiciele ratusza zaprezentowali już koncepcje zagospodarowania parku przy obiektach sportowych przy ul. Fabrycznej, na os. Lotniczym w sąsiedztwie ul. Spadochroniarzy, a także pasa zieleni między osiedlami Brzeziny I i II. W opracowaniu jest jeszcze koncepcja zagospodarowania byłego wysypiska śmieci przy ul. Krępieckiej i terenu źródliskowego.
Zmiana wyglądu terenów zielonych zostanie sfinansowana w dużej części z funduszy unijnych. Na ten cel do kasy ratusza trafi ponad 4 mln zł w ramach dotacji zarezerwowanej do samorządów wchodzących w skład Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. (kal)