Zielony LOF, zielony Świdnik

– Dzięki temu projektowi Świdnik stanie się jeszcze bardziej zielony, a mieszkańcy wszystkich dzielnic będą mieli ułatwiony dostęp do miejsc wypoczynku – mówią władze miasta o „Zielonym LOF-ie”. Jego realizacja właśnie się rozpoczyna.


Urząd Miasta ogłosił pierwszy przetarg na „Zielony LOF” – projekt, dzięki któremu na terenie miasta powstanie kilka miejsc do wypoczynku i rekreacji.

– Ze względu na duże koszt całego projektu musimy go etapować. Jako pierwszy powstanie park przy al. Lotników Polskich, za stacją paliw Orlen – mówi Michał Piotrowicz, wiceburmistrz Świdnika i dodaje, że tego, kiedy park zostanie ukończony i przekazany mieszkańcom, nie chce przesądzać, ale ma nadzieję, że prace ruszą w tym roku.

Po zakończeniu prac teren za stacją paliw ma się zmienić nie do poznania. Ma być to miejsce spacerów, relaksu oraz aktywnego wypoczynku, które oddzieli bloki i domy jednorodzinne od ruchliwej al. Lotników Polskich oraz znajdującej się przy niej stacji benzynowej i supermarketu. Pojawią się nowe drzewa i krzewy (także owocowe) oraz labirynt z żywopłotu. Będą tu chodniki z kostki brukowej, kręte spacerowe alejki oraz ścieżka rowerowa. W południowej części ma powstać teren do aktywnego wypoczynku. Zainstalowane zostaną tam różnego rodzaju urządzenia do ćwiczeń (m.in. poręcze, wioślarz, wahadło, orbitrek, rowerek i inne).

W ramach projektu „Zielony LOF” w dalszej kolejności nowe oblicze zyska także teren przy obiektach sportowych przy ul. Fabrycznej, działka miedzy osiedlami Brzeziny I i II oraz dawne wysypisko śmieci przy ul. Krępieckiej. Pieniądze na te inwestycje (w sumie ok. 4 mln zł) Świdnik pozyskał z funduszy europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. (w)