„Zimowym Tropem” przez Chełmski Park Krajobrazowy w wiosennym klimacie

Podwoda myśliwska to nie tylko świetny środek transportu ale również możliwość podziwiania otaczającej przyrody

Wzorem ubiegłorocznych zimowych wypraw ponownie Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie i Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie zorganizowały zajęcia terenowe „Zimowym Tropem”. W zajęciach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie pod opieką Barbary Gałus, Małgorzaty Suchań i ks. Dawida Nowickiego.


Uczniowie młodszych klas, słysząc o terenowych przygodach, jakie spotykały starszych kolegów i koleżanek w latach poprzednich, nie mogli się doczekać tegorocznego wyjazdu. Wyprawa rozpoczęła się w Poczekajce, gdzie obok starej gajówki wjeżdża się na teren Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Tam uczestnicy przesiedli się ze szkolnego autobusu do myśliwskiej podwody. Zaletą takiego transportu jest świetna widoczność dla każdego z pasażerów.

Uczniowie mogli dokładnie z pokładu podwody obserwować ciekawe podniebne zajście – kruka trzymającego w dziobie dwie gałązki, który dłuższy czas leciał tuż nad traktorem, by w końcu zniknąć w gnieździe zlokalizowanym na czubku strzelistej sosny. W głębi lasu uczestnicy zajęć zatrzymali się przy symbolicznej mogile – miejscu śmierci radzieckiego pilota, który pod koniec II wojny światowej został zestrzelony nad tymi lasami. Ciekawą historię o tym wydarzeniu, znaną z relacji przekazywanych przez świadków, opowiedziała Barbara Gałus – nauczycielka historii.

Następnym punktem wyprawy do lasu było miejsce pamięci przypominające o krwawej bitwie, jaką stoczyli tu w 1945 r. żołnierze podziemia antykomunistycznego AK-WIN majora Fali z oddziałami NKWD i UB. Młodzież upamiętniła to wydarzenie, składając wieniec i modląc się za poległych.

Po części historycznej rozpoczęły się warsztaty z rozpoznawania tropów zwierząt. Uczniowie zaopatrzeni w „Poradniki młodego tropiciela” podążyli w ślad za sarnami, jeleniami oraz licznymi ostatnio w tych okolicach łosiami. Pod okiem pracowników Parków, którzy służyli radą i dzielili się swoją wiedzą, młodzież wertowała strony poradnika i porównywała z tropami odbitymi na piasku lub w błocie.

Na zakończenie, już nieco zmarznięci, uczestnicy mogli ogrzać się przy ognisku i posilić kiełbasą ufundowaną przez Koło Łowieckie oraz uczcić tłusty czwartek częstując się pieczonymi przez Barbarę Gałus słodkimi rogalikami.

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here