ZIPuj lekarza swego

Prosta rejestracja w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta wystarczy, by kontrolować czy i kiedy lekarze pobierają za nasze wizyty pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Im więcej osób będzie korzystać z ZIP, tym mniej będzie przypadków wyłudzania opłat – takich, jak opisywana niedawno przez nas sprawa dziecięcej neurolog, którą ktoś stara się wyciszyć w internecie.

Do lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiła już oficjalnie skarga od pacjentki z Chełma na neurolog dziecięcą. Sprawę niedawno opisywaliśmy na naszych łamach. Młoda matka skarżyła się, że doktor pobierała opłaty za wizyty i badania, chociaż te były refundowane przez NFZ. Gdy kobieta dowiedziała się w Funduszu, że nie powinna płacić a potem pobrała wydruki z internetowego Zintegrowanego Informatora Pacjenta, które potwierdziły, że to Fundusz zapłacił za wizyty i badania, poszła odzyskać pieniądze. Lekarka przy takich argumentach bez wahania oddała niesłusznie pobrane 240 zł. Zdaniem młodej mamy nie tylko ona została „naciągnięta”.
– Skarga wpłynęła 21 kwietnia i jest w trakcie procedowania – przyznaje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiej delegatury NFZ i dodaje, że w rejestrze skarg i rejestrze ZIP nie ma innych zgłoszeń dotyczących neurolog. – W piśmie Zainteresowana poinformowała natomiast Fundusz, że na forach internetowych są wpisy matek, które również uiszczały opłaty za świadczenia udzielone przez doktor opisaną w skardze.
Wątek pobieranych opłat rzeczywiście był szeroko komentowany na forum „chełmskie mamuśki są zawsze on-line” i nie były to komentarze od anonimowych rodziców. Na forum pojawił się też przedruk naszego artykułu, ale po kilku dniach wątek dotyczący pani doktor „się zapodział”. Okazało się, że nie przypadkiem. Administrator strony usunęła go, bo właściciel jednego z kont zapowiedział, że może odpowiadać za naruszenie prawa do ochrony danych osobowych przed Generalnym Inspektorem Danych Osobowych i że prawnik już nad tym pracuje.
Pacjenci mają jednak oręż do walki z nadużyciami. Wystarczy zarejestrować się w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, w którym na bieżąco można podejrzeć, która poradnia otrzymuje od NFZ pieniądze za nasze wizyty i badania. Rejestracja jest banalnie prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową ZIP i wypełnić formularz. A potem na chwilę udać się do chełmskiej delegatury NFZ, która mieści się przy ul. Ceramicznej 1. W tym samym budynku, w którym znajduje się dyrekcja i hotel chełmskiego szpitala.
Za pośrednictwem ZIP sprawdzimy, która poradnia lub lekarz otrzymał pieniądze i za jaki rodzaj leczenia. Wyszególnione są tam wizyty i kwoty. Od razu za pośrednictwem strony można zgłosić też nieprawidłowość, wybierając jedną z kilku możliwości, gdy np. świadczenie, za które została wypłacona kwota, nie zostało nam udzielone albo gdy za to świadczenie zapłaciliśmy sami. (bf)