Żłobek czeka na Malucha

Żłobek ma stanąć na miejskiej działce przy ul. Klonowej

W ubiegłym roku nie wyszło, ale w tym roku ma się udać. Ratusz, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu świdnickich rodziców, chce wybudować w mieście nowy żłobek. Placówka ma powstać przy ul. Klonowej.


Obecnie w Świdniku funkcjonują dwa miejskie żłobki oraz trzy małe żłobki niepubliczne. Placówki nie są jednak w stanie przyjąć wszystkich maluchów. Miejsc brakuje, zwłaszcza dla niemowlaków. Samorząd już w 2016 roku zdecydował o przystąpieniu do budowy nowej placówki. Obiekt ma powstać przy ul. Klonowej, na odcinku między ulicami Ratajczaka i Kasperka, gdzie miasto dysponuje ponad 2-ha działką, a wokół powstają nowe osiedla, gdzie wprowadzają się głównie młode rodziny.

Pod koniec 2017 roku ratusz rozstrzygnął przetarg na opracowanie projektu inwestycji. Zgodnie z planem dokumentacja miała być gotowa w połowie 2018 roku, a niedługo później miała ruszyć budowa. Zakładano, że żłobek będzie gotowy do końca 2019 roku, a dużą część inwestycji pokryje dofinansowanie z rządowego programu „Maluch plus”. Ostatecznie inwestycji w 2018 roku nie udało się jednak rozpocząć. Jest szansa, że z budowa ruszy w tym roku.

To zależy jednak od pozyskania dotacji z „Malucha plus”, bo całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 7 mln zł. Miasto złożyło już stosowny wniosek o dofinansowanie do ogłoszonego przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursu. Czy otrzyma wsparcie, rozstrzygnie się pod koniec lutego. W świdnickim magistracie są jednak przekonani, że wniosek zostanie oceniony pozytywnie.

– W trakcie kampanii wyborczej obiecywałem mieszkańcom stworzenie sieci przedszkoli i żłobków dla wszystkich dzieci. Budowa żłobka przy ul. Klonowej jest jednym z jej najważniejszych elementów. Będzie to nowoczesny, bezpieczny i przyjazny dzieciom, rodzicom i środowisku obiekt przeznaczony dla ok. 150 maluchów – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Żłobek przy Klonowej ma być nowoczesny, komfortowy i energooszczędny. Ma mieć powierzchnię 1000 mkw i mieścić sześć oddziałów. Jeśli miasto otrzyma dotację, budowa, po uzyskaniu pozwolenia i wyłonieniu wykonawcy, mogłaby ruszyć jeszcze przed wakacjami. Prawdopodobny termin zakończenia inwestycji to jesień przyszłego roku.
Joanna Niećko