Żłobek nareszcie w budowie

Żłobek stanie na działce między ulicami Kopera i Klonową

Na działce między ulicami Kopera i Klonową w Świdniku ruszyła budowa nowego miejskiego żłobka. Placówka ma przyjąć dzieci w przyszłym roku.


Jak tłumaczą władze miasta nieprzypadkowo na lokalizację żłobka wybrano właśnie południową część Świdnika. W tym rejonie ciągle powstają nowe bloki, a brakuje miejskich placówek opiekuńczo-oświatowych. Budowa właśnie się rozpoczęła. – Rozpoczęliśmy prace ziemne, przygotowanie drogi dojazdowej dla ciężkiego sprzętu i wykopy pod fundamenty. Jesteśmy dobrej myśli, że na wiosnę przyszłego roku będziemy mieć gotowy nowy ekożłobek – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

– Budowa obiektu ma kosztować ok. 7 mln. Miasto dostało na ten cel 3,1 mln zł dotacji z rządowego programu „Maluch Plus”. Była obawa, że miasto, podobnie jak w 2019 roku, może ją stracić, bo zgodnie z zasadami tego programu dotowane inwestycje powinny być gotowe do grudnia br., a w tym terminie inwestycji wykonać by się nie dało, ze względu na przedłużającą się procedurę wyboru wykonawcy (tak też było przed rokiem – przyp. aut).

Przypomnijmy, co prawda miasto tym razem ogłosiło przetarg już na początku roku, ale przystąpił do niego tylko jeden oferent – konsorcjum firm F. B. Ekoinbud SP. K i Ekoinbud sp. z o. o. z Gdańska. Choć oferta mieściła się w przewidzianym przez urzędników budżecie, postępowanie unieważniono. – Ofertę na wykonanie złożyła ta sama firma, która przygotowała dokumentację projektową budowy i według opinii specjalisty od prawa zamówień publicznych, o którą wystąpiliśmy, w sytuacji, gdy przetarg wygrywa ta sama firma, która przygotowała dokumentację, może paść podejrzenie, że ta dokumentacja została tak przygotowana, aby do postępowania nie mógł przystąpić nikt inny. Stąd decyzja o unieważnieniu – wyjaśniał wiceburmistrz.

Firma z Gdańska w marcu złożyła zażalenie na decyzję magistratu do Krajowej Izby Odwoławczej. Posiedzenie organu kilkakrotnie przekładano z powodu pandemii. Rozstrzygnięcie zapadło dopiero w ostatnim tygodniu maja. W tym czasie miasto czyniło zabiegi w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby rządowe pieniądze na żłobek nie przepadły.

– Mamy wstępną zgodę ministerstwa na przedłużenie inwestycji o 3 miesiące, czyli tyle ile czekaliśmy na rozstrzygnięcie KIO. Szykujemy się do podpisania aneksu do umowy na dotację i wszystko wskazuje na to, że ją zachowamy – mówi M. Dmowski. Miasto złożyło również wniosek o pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Świdnik otrzymać ma z FIS w sumie prawie 15 mln zł. Symboliczne czeki, które mają być gwarancją wypłaty tych środków, przed drugą turą wyborów prezydenckich wręczał w Świdniku włodarzom naszych gmin premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznacza wiceburmistrz Dmowski z tych funduszy miasto zamierza dofinansowywać trwające inwestycje m.in. budowę żłobka, oraz ul. Nadleśnej.

Nowy żłobek będzie miał dwie kondygnacje. Ma być nowoczesny, energooszczędny i wykorzystywać systemy energii odnawialnej. Znajdzie się w nim 5 sal dziennych z łazienkami oraz oddzielne pomieszczenia do spania i leżakowania. Żłobek będzie miał również własną kuchnię. Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Powstanie droga dojazdowa, parking, chodniki i plac zabaw. Nowa placówka będzie w stanie przyjąć ok. 125 dzieci, co niemal całkowicie rozwiąże problem braku miejsc w świdnickich żłobkach. Nowy żłobek wejdzie w skład powołanego niedawno Zespołu Miejskich Żłobków.

– W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o łączeniu przedszkoli w zespoły. Dziś już wiemy, że ta zmiana okazała się słuszna. Łącząc przedszkola, połączyliśmy również Żłobek Miejski nr 1 i Żłobek Miejski nr 2 z tą myślą, że ten żłobek, który powstanie, również wejdzie w skład tego zespołu. Większe podmioty są zarządzane sprawniej i taniej – twierdzi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. (w)