Żłobek uratowany, przebudują drogi na Cukrowni

Unijne pieniądze się kończą, ale Żłobek w Stężycy Kolonii nie zostanie zamknięty. Podczas wtorkowej sesji rada gminy Krasnystaw postanowiła, że przejmie jego utrzymanie, ustalając koszty pobytu dzieci i stawkę za wyżywienie.

Żłobek w Stężycy Kolonii rozpoczął działalność we wrześniu 2019 roku. Uczęszczało do niego 16 maluchów. Na utworzenie i prowadzenie placówki przez dwa lata gmina Krasnystaw otrzymała pieniądze z Unii Europejskiej, ale 31 sierpnia 2021 r. projekt się kończy.

– Radni uznali jednak, że taka placówka jest potrzebna, dlatego jej prowadzenie od nowego roku szkolnego przejmie samorząd – mówi Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw. Potrzebę utrzymania żłobka potwierdzają rodzice, którzy od września chcieliby posłać do tej placówki swoje dzieci, bo chętnych jest więcej niż może przyjąć placówka. Podczas wtorkowej sesji radni zadecydowali, że czesne wynosić będzie 200 zł miesięcznie, a stawka za wyżywienie została ustalona na poziomie 8 zł dziennie.

Na tej samej sesji rada gminy wprowadziła do tegorocznego budżetu pieniądze na przebudowę dwóch dróg w osiedlu Cukrowni w Siennicy Nadolnej. Nawierzchnia na tych trasach jest bardzo zniszczona, a lepsza droga jest bardzo potrzebna. – Stoją tu trzy większe bloki i cztery mniejsze, w których mieszka około 600 osób. Poza tym jest jeszcze centrum kultury, ośrodek zdrowia, bank i kilka sklepów. Szacujemy, że położenie nowej nawierzchni z kostki i modernizacja oświetlenia mogą kosztować około 1,8 mln zł, z czego połowę mamy szansę otrzymać z budżetu państwa – informuje wójt.

Wniosek o przyznanie dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na razie jest na liście rezerwowej projektów, które otrzymają dofinansowanie. Z zapowiedzi wojewody lubelskiego wynika jednak, że ostatecznie pieniądze zostaną przyznane, dlatego gmina już teraz zabezpieczyła na ten cel pieniądze na wkład własny przekraczający 1 mln zł i przygotowuje przetarg na wykonanie robót. Ten ma być ogłoszony najpóźniej na przełomie czerwca i lipca, a sama inwestycja ma być zrealizowana w ciągu roku od podpisania umowy z wojewodą o przyznaniu dofinansowania.

Podczas wtorkowej sesji radni wpisali do budżetu również 11 tys. zł na kolejny projekt usuwania azbestu. To 30 procent całkowitych kosztów, które samorząd zamierza pokryć dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Wniosek został już złożony i jeśli zostanie zaakceptowany, szkodliwych wyrobów zawierających azbest będzie się mogło pozbyć za darmo ponad 40 właścicieli budynków w gminie Krasnystaw. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here