Żłobek znowu ma pod górkę

Żłobek ma stanąć na działce u zbiegu ulic Klonowej i Kopera

Budowa nowego żłobka u zbiegu ulic Kopera i Klonowej w Świdniku znowu stanęła pod znakiem zapytania. Choć maj za pasem, miasto wciąż nie ogłosiło ponownego przetargu na realizację tej inwestycji, która powinna być gotowa do końca listopada br., bo jedyny oferent, który przystąpił do poprzedniego przetargu odwołał się od decyzji o jego unieważnieniu. Ratusz zapewnia jednak, że żłobek powstanie i wykorzystanie przyznanej na ten cel dotacji z rządowego programu „Maluch Plus” tym razem nie jest zagrożone…

Ratusz do budowy nowego miejskiego żłobka dla 120 maluchów przymierza się od lat. W ubiegłym roku na ten cel pozyskał nawet ok. 3,3 mln zł dotacji z rządowego programu „Maluch Plus” (całkowity koszt inwestycji obliczano na ok. 7 mln zł), ale miasto ogłosiło przetarg na budowę placówki dopiero w ostatnich dniach marca i nie udało się znaleźć firmy, która podjęłaby się zrealizować zadanie w terminie wyznaczonym na koniec listopada.

Władze miasta obiecały wówczas, że placówka powstanie za rok i ponownie złożyły wniosek o dofinansowania z programu „Maluch Plus”. Tym razem, nie czekając na decyzję o przyznaniu dotacji, już pod koniec stycznia ogłosiły przetarg na budowę żłobka (zgodnie z zasadami „Malucha Plus” dotowane inwestycje powinny być gotowe do grudnia – przyp. red.) według zmodyfikowanego w międzyczasie projektu – obiekt ma powstać w technologii modułowej, tańszej i szybszej w realizacji, a przy tym bardziej nowoczesnej i ekologicznej.

Na inwestycję miasto zarezerwowało w budżecie 8 mln zł, a w lutym dostało potwierdzenie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przyznaniu 3,1 mln zł dofinansowania z programu „Maluch Plus”. Tymczasem do wyznaczonego na 17 lutego przetargu zgłosił się tylko jeden wykonawca – konsorcjum firm: F.B. Ekoinbud Sp z o.o. Sp.K. i Ekoinbud Sp z o.o. Jego oferta opiewała na 7 940 000 zł i mieściła się w przewidzianym budżecie, ale miasto przetarg unieważniło.

– Przetarg został unieważniony w związku z nieścisłościami proceduralnymi, a jedyna złożona oferta została odrzucona. Przetarg niezwłocznie zostanie ogłoszony ponownie. Na chwilę obecną nie widzimy zagrożenia terminu planowanej realizacji inwestycji – zapewniała pod koniec lutego Katarzyna Lis z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Świdnik.

Od tamtej pory minęły dwa miesiące, a nowego przetargu ciągle nie ma, na co zwrócili uwagę zaniepokojeni czytelnicy.

– Mamy już prawie maj i znowu okaże się, że w ciągu pół roku nie da się zrealizować tak dużej inwestycji i dotacja ponownie przepadnie? – spytała nas w ubiegłym tygodniu jedna z czytelniczek. – W Świdniku brakuje miejsc w żłobkach i na taką placówkę czeka, podobnie jak ja, wielu rodziców.

Ratusz wyjaśnia, że powód nieogłoszenia nowego przetargu jest niezależny od władz miasta, czy magistrackich urzędników.

– Wykonawca, którego oferta w poprzednim przetargu została odrzucona, a postępowanie unieważnione, odwołał się od tej decyzji, (w naszym przekonaniu jedynej, jaką mogliśmy podjąć, by pozostać w zgodzie z przepisami), do Krajowej Izby Odwoławczej. Niestety w związku z epidemią koronawirusa terminy już dwóch rozpraw zostały odwołane i sprawa pozostaje nierozstrzygnięta – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Czekamy na następny termin i orzeczenie Izby, bo od niego zależą nasze dalsze działania.

Wiceburmistrz uważa, że mimo wszystko budowa żłobka i tegoroczna dotacja z „Malucha Plus” nie jest zagrożona. – Wysłaliśmy pismo do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg z prośbą o wydłużenie terminu realizacji inwestycji w związku z uzyskaną dotacją – tłumaczy Dmowski z przekonaniem, że miasto w związku z obecną sytuacją i wprowadzonymi w tzw. tarczy antykryzysowej przepisami dotyczącymi m.in. możliwości przesuwania terminów realizacji inwestycji, taką zgodę dostanie. JN