Złoci juniorzy!

Dwa złote medale zdobyli zawodnicy Cementu Gryf Chełm w mistrzostwach Polski juniorów, które odbyły się w Poznaniu. Na najwyższym stopniu podium stanęli Piotr Lewandowski i Igor Shepetun. W stolicy Wielkopolski rozegrano też młodzieżowe mistrzostwa Polski, podczas których brązowy medal zdobył inny zawodnik chełmskiego klubu, Michał Biskupski.

Piotr Lewandowski sięgnął po złoty medal w kategorii wagowej do 67 kg. Do rywalizacji w niej przystąpiło 23 zawodników. W pierwszej rundzie chełmianin pokonał Jakuba Walczyńskiego z Warmii Lidzbark Warmiński. W drugiej wygrał z Sebastianem Wesołowski z Budowlanych Olsztyn. W półfinale zawodnik Cementu Gryf Chełm zwyciężył Krzysztofa Steffana z Granicy Gdańsk. W finale przeciwnikiem Lewandowskiego okazał się Kevin Mettel z UKS Olimpijczyk Kędzierzyn Koźle. Pierwsze starcie 1:0 wygrał młody zapaśnik z Chełma. W drugim bardzo szybko zdobył dwa punkty, podwyższając prowadzenie na 3:0. Rywala stać było na zdobycie jednego punktu. Lewandowski kontrolował walkę i nie dał sobie odebrać zwycięstwa.

Igor Shepetun swój marsz po złoto rozpoczął od wygranej nad Sebastianem Wałachowskim z Orląt Łuków. W drugiej swojej walce pokonał Huberta Robaszka z AKS Piotrków Trybunalski. To zwycięstwo dało mu awans do finału, gdzie zmierzył się z Jakubem Adamskim z Sobieskiego Poznań. Shepetun walkę zakończył bardzo szybko. Po 94 sekundach sędzia przyznał mu wygraną przez przewagę techniczną. Zawodnik Cementu Gryf Chełm potrzebował jednej akcji, by zapewnić sobie złoty medal. Mając rywala w parterze w ciągu kilkunastu sekund wykonał cztery tzw. wózki i było po walce.

W mistrzostwach Polski juniorów startowali też inni zawodnicy chełmskiego klubu. W kategorii wagowej do 77 kg piąte miejsce zajął Michał Czwaliński, przegrywając z Janem Chojnackim z Sobieskiego Poznań pojedynek o brązowy medal. W kategorii wagowej do 60 kg trzynastą pozycję zajął Karol Kamela. Jedenasty w wadze do 72 kg był Marcin Hałaj. W kategorii do 82 kg również jedenasta lokata przypadła Mateuszowi Wójcikowi.

W Poznaniu rozegrano także młodzieżowe mistrzostwa Polski w zapasach. W wadze do 67 kg trzecie miejsce zajął Michał Biskupski, zdobywając brązowy medal. W kategorii wagowej do 130 kg Michał Łysomirski był piąty, zaś w wadze do 87 kg Piotr Biela zajął ósme miejsce. Trenerami chełmskich zawodników są Dariusz Jabłoński i Andrzej Głąb.

W młodzieżowych mistrzostwach Polski nie mógł wziąć udziału murowany faworyt do medal Szymon Szymonowicz, który w tym samym czasie uczestniczył w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Tokio. Na matach w Budapeszcie Szymonowicz już w pierwszej walce musiał uznać wyższość wyżej notowanego przeciwnika z Bułgarii i odpadł z dalszej rywalizacji. – Szymon jest młodym zawodnikiem, wszystko przed nim. Na pewno ma duży potencjał i jeśli będzie nad sobą ciężko pracował, może odnieść wiele sukcesów – uważa Mieczysław Czwaliński, wiceprezes chełmskiego klubu. (r)