Złociste pola nadziei

Zamkowe wzgórze od strony al. Solidarności zamieniło się w żółty dywan – wszystko za sprawą uczniów z lubelskich szkół i studentów Wydziału Ogrodnictwa UP, którzy 7 października zasadzili na nim 5 tysięcy cebulek żonkili. Akcja odbyła się w ramach charytatywnego wydarzenia „Hospicyjne Pole Nadziei”.


Lublin włączył się w ten symboliczny sposób do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei” poświęconej podopiecznym hospicjów. Lubelska inicjatywa ma za zadanie wesprzeć pacjentów lubelskiego Hospicjum imienia Dobrego Samarytanina. Żółte żonkile – międzynarodowy symbol nadziei – miały zostać wiosną ścięte i rozdane podczas akcji charytatywnych, ale z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie zadecydowało, że kwiaty pozostaną, w ziemi, by cieszyć oczy przechodniów.

Hospicjum Dobrego Samarytanina obejmuje opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej. Jest ona nieodpłatna. W instytucji pracują lekarze, pielęgniarki, duchowny, psycholog, fizjoterapeuta, masażysta-rehabilitant, pracownik socjalny oraz odpowiednio przeszkoleni wolontariusze. Właścicielem Hospicjum jest Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Jego pracą kieruje zarząd na zasadzie wolontariatu (tj. nieodpłatnie). Hospicjum można wesprzeć 1% podatku. Numer KRS hospicjum to: 0000026380. EK