Złoto, srebro i brąz

Po sukcesach dziewcząt czas na osiągnięcia panów. Zapaśnicy Cementu Gryf Chełm znów udowodnili, że należą do ścisłej czołówki krajowej. Podczas rozgrywanych w Raciborzu mistrzostw Polski juniorów w stylu klasycznym podopieczni utytułowanych mistrzów, Andrzeja Głąba i Dariusza Jabłońskiego zdobyli trzy medale: złoty, srebrny i brązowy!

W kategorii do 87 kg do rywalizacji przystąpiło 11 zawodników. Szymon Szymonowicz, reprezentujący barwy Cementu Gryf Chełm, należał do faworytów do złotego medalu. Podopieczny trenerów Andrzeja Głąba i Dariusza Jabłońskiego nie zawiódł oczekiwań. W drodze do finału odniósł dwa zwycięstwa, pokonując Rafała Kowalczyka z AKS Piotrków Trybunalski oraz Aleksandra Płatka z Agrosu Żary. W finale 20-letni chełmianin wygrał z Adamem Gardziołą z AZS AWF Warszawa, pewnie zdobywając mistrzostwo Polski.

Drugi medal dla Cementu Gryf Chełm wywalczył Igor Shepetun. Zdobył srebro. W pierwszej rundzie 19-letni reprezentant chełmski klubu, walczący w kategorii wagowej do 97 kg, pokonał Jakuba Adamskiego z Sobieskiego Poznań, późniejszego brązowego medalistę. W kolejnej walce wygrał z Giorgim Shavidze z UKS Zdrowy Targówek Warszawa i awansował do finału. W walce o złoto nie sprostał zawodnikowi Olimpijczyka Radom, Piotrowi Chudzikowi.

W kategorii wagowej do 67 kg startowało aż trzech zawodników z Chełma. W sumie o medale biło się aż 14 zapaśników. Najlepiej z reprezentantów Cementu Gryfa spisał się Piotr Lewandowski, który zdobył brązowy medal. 18-latek w Raciborzu stoczył aż pięć walk. Już w pierwszej rundzie trafił na bardzo silnego rywala, późniejszego mistrza Polski Aleksandra Mielewczyka z Cartusii Kartuzy, któremu uległ dość zdecydowanie. Ponieważ Mielewczyk awansował do finału, przed Lewandowskim otworzyła się szansa na brązowy krążek.

Zawodnik Cementu Gryfa awansował do repesaży, gdzie stoczył jeszcze cztery walki, w tym decydującą o medalu. Najpierw pokonał swojego klubowego kolegę Kamila Suleja. W kolejnym walce okazał się lepszy od Dawida Kapuścińskiego z LUKS Warmii Lidzbark Warmiński. W następnym pojedynku chełmianin pokonał Nareka Mkhitaryana z Cartusii Kartuzy, a w rywalizacji o brąz, po zaciętym boju, zwyciężył Kamila Nowaka z Agrosu Żary.

Piąte miejsce w tej kategorii wagowej zajął Michał Czwaliński. W walce o brązowy medal 19-letni zapaśnik Cementu Gryfa uległ Mateuszowi Redestowiczowi z Olimpijczyka Radom. Z kolei Kamil Sulej uplasował się na czternastym miejscu. W kategorii wagowej do 63 kg dwunastą pozycję zajął 18-letni Szymon Truszkowski. (r)