Złoty Bilet za promocję chełmskiego kina

Chełmianin Wojciech Zakrzewski uhonorowany został Złotym Biletem przyznawanym przez Stowarzyszenie Kina Polskie za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów.

Wojciech Zakrzewski (dla nas Wojtek, wieloletni redakcyjny kolega) ma na swoim koncie długą listę zasług dla chełmskiej kultury, a zwłaszcza środowiska związanego z filmem. To współtwórca Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rewers, organizator chełmskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie, Przeglądu Kina Ukraińskiego i licznych filmowych warsztatów, założyciel grupy filmowej Się Kręci, która w 2014 roku wygrała Ogólnopolski Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Nakręcona Historia”, założyciel i prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug, które organizuje w Chełmie Przegląd Kina Ukraińskiego oraz we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Łucku realizuje projekt „Kino bez granic”, a także juror 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jednak to na jego ostatnim osiągnięciu, czyli wydaniu i promowaniu przewodnika „Chełmskie Kina”, skupili się członkowie kapituły, którzy podczas uroczystej gali Forum Wokół Kina we Wrocławiu przyznali Wojciechowi nagrodę Stowarzyszenia Kina Polskie – prestiżowy Złoty Bilet. Mówili o jego uporze, zaangażowaniu i mrówczej pracy, dzięki czemu stuletni dorobek kin w Chełmie został ocalony od zapomnienia. Zakrzewski przypomniał w nim m.in., że pierwsze kino powstało w mieście jeszcze przed I wojną światową i mieściło się w miejscu, gdzie dziś znajduje się plac Kupiecki.

Kolejne powstawały m.in. na działce, gdzie garaże ma obecnie hotel Kamena, w jednej z kamienic na placu Łuczkowskiego, czy w kościele garnizonowym przy ul. Lubelskiej. Nazywały się Syrena, Oaza, Wersal, Tęcza, Polonia i Corso. I do odwiedzenia tych wszystkich miejsc zaprasza w swoim przewodniku, który zaciekawić może nie tylko mieszkańców Chełma, ale także turystów, chętnych na tematyczną podróż.

On sam skromnie dziękuję kapitule za wybór, przyjaciołom i znajomym za życzenia i podkreśla, że choć nagroda jest dla niego, nie byłoby jej, gdyby nie ci, którzy towarzyszą jego pasji. – Człowiek nie żyje w próżni. To wyróżnienie dla nas wszystkich, m.in. tych, którzy spotykają się podczas spotkań DKF Rewers. Zatem do zobaczenia na kolejnym! – kwituje.

Warto dodać, że Wojciech był także trzykrotnie nominowany do chełmskiej Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii animator kultury. (mg)