Zmarł trener Trześniewski

Trener Zbigniew Trześniewski pierwszy z prawej

Smutna wiadomość nadeszła w niedzielne przedpołudnie, 22 listopada. Rankiem w szpitalu zmarł Zbigniew Trześniewski, były piłkarz i trener Chełmianki. Miał 75 lat.

Zbigniew Trześniewski z Chełmianką był związany przez długie lata, najpierw jako zawodnik, potem trener. Po raz pierwszy został włączony do kadry seniorów Chełmianki wiosną 1962 roku, mając niespełna 17 lat. Trenerem występującego wówczas w klasie okręgowej zespołu był Józef Wosiński.

Zbigniew Trześniewski urodził się 26 września 1945 roku. Był napastnikiem, jako zawodnik reprezentował: Chełmiankę, Avię Świdnik, Nadbużankę Wola Uhruska, Gwardię Chełm, Zjednoczonych Chełm (taką nazwę miała Chełmianka od lutego 1974 do stycznia 1976). Ostatnie mecze, jako piłkarz rozgrywał w sezonie 1974/75, gdy Zjednoczeni byli czołowym zespołem ligi międzywowjewódzkiej. Na koniec sezonu zajęciu 4. miejsce za Lublinianką, Stalą Kraśnik i Stalą Poniatowa. W swoim ostatnim sezonie Zbigniew Trześniewski w lidze zdobył dwie bramki. Trenerem tego zespołu był Jan Gajdemski.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Zbigniew Trześniewski zdobył uprawnienia instruktorskie i rozpoczął pracę jako trener. Po raz pierwszy seniorów Chełmianki prowadził w sezonie 1978/79 po odejściu trenera Kazimierza Stefańskiego. Przed rozpoczęciem rozgrywek w klasie międzyokręgowej, latem wyjechał z zespołem na obóz przygotowawczy do Woli Uhruskiej. Pierwszy sezon pod jego kierunkiem Chełmianka zakończyła na 6. miejscu, natomiast w drugim sezonie zajmując drugie miejsce, Chełmianka walczyła w barażach o awans do III ligi.

Po wygranej z Kolejarzem Małaszewicze 1:1 i 3:0, biało-zieloni ulegli w decydującym starciu na neutralnym terenie w Nowej Sarznie, Wiśle Puławy 1:3. W sezonie 1980/81 Chełmianka pod wodzą trenera Trześniewskiego okazała się najlepsza w chełmsko-zamojskiej klasie okręgowej. 2. miejsce zajął wtedy Hetman Zamość. Po raz kolejny nasi piłkarze musieli grać baraże o III ligę. Tym razem przeciwnikiem była Stal Sanok. Po zwycięstwie w Chełmie 2:1, na wyjeździe Chełmianka uległa rywalom 0:4. W kolejnym sezonie 1981/82 trener Trześniewski w końcu uzyskał awans z Chełmianką do III ligi. Pozostał szkoleniowcem drużyny do końca rundy jesiennej 1982/83. Chełmski zespół występował w grupie VII trzeciej ligi.

Na półmetku biało-zieloni zajmowali 11. miejsce. Później Z. Trześniewski prowadził grupy młodzieżowe w Chełmiance, między innymi szkolił zespół, który brał udział w finałach ogólnopolskiej spartakiady młodzieży w 1986 roku w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach. W swojej pracy trenerskiej prowadził również, Gwardię Chełm, Granicę Chełm, Hutnika Ruda Huta. Bardzo często, gdy zdrowie i czas mu pozwoliły, pojawiał się na trzecioligowych meczach Chełmianki. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here