Zmarła lokalna poetka

16 lipca zmarła Zofia Swatowska z Olesina w gminie Gorzków, poetka ludowa, członkini Klubu Twórców Ludowych działającego przy Krasnostawskim Domu Kultury.

W latach 2014-2018 Zofia Swatowska brała aktywny udział w Przeglądach Twórczości Ludowej organizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury. W konkursie poetyckim imienia Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez Świat” dwukrotnie (w 2016 i 2018) otrzymała wyróżnienie w dziedzinie poezji. Dokonania literackie Z. Swatowskiej zostały opublikowane w folderach okolicznościowych towarzyszących konkursom. W swoich wierszach opisywała przyrodę i życie wiejskie, wraz ze śmiercią jej syna w jej wierszach pojawiły się motywy miłości matki do syna, tęsknoty, przemijania.

W tym roku mieszkanka Olesina brała udział w powiatowym konkursie na palmę i pisankę. Kilkakrotnie przedstawiała swoje wiersze do konkursu twórczości miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula. Dbała też o lokalną społeczność angażując się w różne działania, a także o zachowanie naszej historii.

Od wielu lat dbała o przydrożny krzyż postawiony we wsi Olesin w 1947 r. przez partyzantów jako dar dziękczynny za powrót z syberyjskich łagrów. Była osobą niezmiernie życzliwą dla wszystkich, kochającą własną małą ojczyznę, o której niejednokrotnie pisała w swoich wierszach – mówi nam jeden z sąsiadów zmarłej poetki. (kg)