Zmiany na przejściach

W minionym tygodniu zebry na trzech przejściach zmieniły kolor. Dodatkowo zamontowano przy nich również elementy odblaskowe. Ostatnim elementem ma być zamontowanie świecącego znaku z kroczącą postacią.
Dyskusje na sesjach powiatu świdnickiego o bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych toczą się już od miesięcy. W minionym roku przedstawiciele powiatu razem z policją przeprowadzili audyt niebezpiecznych miejsc na drogach powiatowych na terenie Świdnika. Mundurowi wskazali m.in. na konieczność lepszego zabezpieczenia przejść dla pieszych.
Wielokrotnie na problem zwracali uwagę również radni powiatowi i miejscy, tym bardziej że kilka miesięcy temu na jednym z przejść na ul. Racławickiej doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego. Przedstawiciele powiatu zapewniali, że sprawą się zajmą, choć nie ukrywali że woleliby ją załatwić w chwili kompleksowego remontu ul. Racławickiej. Problem jednak w tym, że najwcześniej prace przy modernizacji ulicy mogłyby ruszyć w 2018 roku.
Zapadła więc decyzja o dokonaniu zmian na trzech przejściach dla pieszych, dwóch na ul. Racławickiej i jednym na ul. Kosynierów. – W minionym tygodniu wymalowano na nich czerwone pasy. W piątek przed przejściami od strony najazdowej zostały w jezdnię wtopione tzw. „kocie oczy”, czyli punktowe elementy solarne – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.

Dodatkowym zabezpieczeniem przejścia, na którym doszło do śmiertelnego wypadku będzie świecący znak z kroczącą postacią. Wszystkie prace zostały wycenione na blisko 30 tys. zł. Na razie przy pasach nie pojawiły się za to lampy, które miały zwiększać natężenie światła w chwili, gdy będą się do nich zbliżać piesi.
– W związku z tym, że planujemy przebudowę ulicy nie chcemy zwiększać kosztów na tym etapie – mówił Waldemar Białowąs. – Natomiast wystąpiliśmy już do Lubzelu o warunki budowy przyłącza, jeśli montaż takiej lampy okazałby się niezbędny.
Przedstawiciele powiatu z oddzielnym pismem zwrócili się również do władz miasta. – Wnioskujemy w nim o wymianę oświetlenia na ledowe, które daje dużo jaśniejsze światło – wyjaśnia wicestarosta.
Równocześnie urzędnicy z powiatu opracowują specyfikację przetargu na dokumentację kompleksowej przebudowy ul. Racławickiej. – Będziemy chcieli na tę inwestycję pozyskać pieniądze rządowe. Planujemy wniosek o dofinansowanie całego kompleksu ulic, czyli oprócz ul. Racławickiej również al. Armii Krajowej i ul. Maczka – mówi Dariusz Kołodziejczyk, świdnicki starosta. (kal)