Zmierzyć się z legendą

Rockowy festiwal wymyślony przez fanów, organizowany przez pasjonatów, przyciągający młode i oryginalne zespoły. Gdzie szukać takiego wydarzenia? W Piekarach Śląskich. Koniecznie trzeba również dodać, że Sufler Rock Festiwal, jak sama nazwa wskazuje, został poświęcony twórczości legendy rockowej sceny i ambasadorowi województwa lubelskiego, czyli zespołowi Budka Suflera.
Budki Suflera nikomu przedstawiać nie trzeba. Przez 40 lat grupa stała na szczycie rockowych gigantów. Ma na swoim koncie długą listę wielkich przebojów, złotych i platynowych krążków i dotąd nie pobity rekord sprzedaży pojedynczego albumu. W 2014 roku członkowie zespołu zapowiedzieli ostatnią trasę koncertową i zakończenie działalności grupy. Podczas rocznego touru po największych scenach krajowych i nie tylko żegnały ich tłumy fanów. Również lubelska odsłona pożegnania zespołu, czyli koncert „Memu miastu na do widzenia,” przyciągnęła na pl. Zamkowy ogromną publiczność.
Dokładnie w tym samym roku wśród śląskich fanów zespołu zrodził się oryginalny pomysł.
– Pomyślałem, że tak wspaniała i ponadczasowa muzyka z pięknymi tekstami nie powinna zniknąć ze świadomości słuchaczy – mówi Łukasz Ściebiorowski, szef fanklubu Budki Suflera i radny miejski w Piekarach Śląskich. – Chcąc więc podtrzymać w pamięci sympatyków muzykę Suflerów, których również na Śląsku jest bardzo dużo, zaproponowałem dyrektorowi Ośrodka Kultury „Andaluzja” organizację festiwalu.
Idea padła na bardzo podatny grunt. – Odzew był natychmiastowy. Pomysł spodobał się również pani prezydent Piekar Śląskich, Sławie Umińskiej-Duraj. Po miesiącach przygotowań, poszukiwań sponsorów i partnerów w OK „Andaluzja” odbyła się pierwsza edycja festiwalu – mówi Łukasz Ściebiorowski.
– W „Andaluzji” dobra muzyka gości bardzo często a publiczność to docenia i potrafi się tu znakomicie bawić. Budka Suflera, która zapisała się w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej, zasługuje na to, by robić taki festiwal po to, by utwory zespołu stały się nieśmiertelne i aby młodzież grała i śpiewała covery Budki, tak jak gra i śpiewa kawałki zespołu Deep Purple czy Nirvany – dodaje Piotr Zalewski, dyrektor OK „Andaluzja”.
Swoim patronatem imprezę objął również prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Oczywiście podczas Sufler Rock Festiwalu nie mogło zabraknąć wiernej publiczności zespołu. Wydarzenie zostało połączone z ogólnopolskim zlotem fanów Budki Suflera. Festiwal został podzielony na dwie części: konkursową i występ gwiazdy. W minionym roku w jury zasiedli m.in. Tomasz Zeliszewski, perkusista i współtwórca Budki Suflera i Mieczysław Jurecki, wieloletni basista zespołu. Na scenie stanęło kilkanaście zespołów. Ich zadaniem było wykonanie dwóch dowolnych utworów Budki Suflera i jednego własnego.
– Uczestnicy pokazali się ze świetnej strony – ambitnie sięgali do twórczości Budki Suflera, wybierali utwory niełatwe i prezentowali je w sposób bardzo oryginalny – mówi Łukasz Ściebiorowski.
Pierwszą edycję wygrał zespół Ash’Becher z Radzionkowa. Drugie miejsce przypadło grupie Silesian Cowboys z Piekar Śląskich, trzecie miejsce zdobył zespół V Bieg z Legionowa. Specjalna nagroda przypadła duetowi „Strzyga”.
Wydarzenie zakończył występ zespołu „Wieko”. Grupę tworzą wielkie nazwiska polskiej sceny: Tomasz Zeliszewski, Mieczysław Jurecki, Ryszard Sygitowicz, Jacek Królik i Robert Chojnacki. W Piekarach Śląskich z zespołem zaśpiewał Grzegorz Kupczyk.
Jak tłumaczą organizatorzy, pierwsza edycja festiwalu okazała się wielkim sukcesem. W tym roku zaplanowali więc jej kolejną odsłonę, która odbędzie się 8 października. W OK „Andaluzja” przygotowania do Sufler Rock Festiwalu już trwają. W tym roku muzyczną gwiazdą imprezy będzie Izabela Trojanowska, która we współpracy z Budką Suflera wylansowała kilka swoich wielkich przebojów.
– Zakładamy, że maksymalnie zagra 8 do 10 zespołów. Do wykonania będą mieli 2 do 3 piosenek Budki Suflera lub muzyków z zespołem współpracujących np. Urszuli, Izabeli Trojanowskiej, Felicjana Andrzejczaka czy Anny Jantar. Dodatkowo dajemy możliwość wykonania jednego utworu własnego – mówi Piotr Zalewski.
Organizatorzy czekają jeszcze do 20 września na zgłoszenia od zespołów. – W myśl hasła „zagraj, wygraj, bądź sławny”, który towarzyszy festiwalowi, jest to szansa, zwłaszcza dla młodych wykonawców, stanąć na profesjonalnej scenie „Andaluzji”. Dla jednych może będzie to początek kariery, możliwość promocji, a dla innych zespołów pokazanie, że w innej stylistyce muzycznej również potrafią się odnaleźć – zachęca Łukasz Ściebiorowski. (kal)

Jak się zgłosić i co można wygrać

Regulamin i kartę zgłoszeniową do II edycji Sufler Rock Festiwalu można pobrać ze strony internetowej www.okandaluzja.pl. Nagrodą główną festiwalu jest dofinansowanie do nagrania płyty w profesjonalnym studiu nagrań.