Zmora pod oknami

Miasto zapowiada, że problemy parkingowe przy Grottgera zostaną przynajmniej częściowo rozwiązane po wyremontowaniu ulicy, co ma się stać jeszcze w tym roku

O sprawie parkowania w rejonie ulicy Grottgera w Lublinie pisaliśmy już wielokrotnie. Odcinek za ulicą Marii Skłodowskiej-Curie, na tyłach Plazy, jest regularnie zastawiany przez samochody, które utrudniają mieszkańcom swobodne wyjście z domu. Mimo postawionych tam zakazów postoju i zatrzymywania się kierowcy regularnie łamią prawo. W zeszłym roku Straż Miejska na tym krótkim odcinku ulicy Grottgera wystawiła aż 421 mandatów.
– Nasza sytuacja niewiele się zmienia.Właściwie to od lat jest tak samo – mówi pani Grażyna Pawłowska, mieszkanka ulicy Grottgera. – Na tym odcinku, gdzie nie obowiązuje strefa płatnego parkowania, samochody zostawiane są jak popadnie. Niektórzy kierowcy zastawiają nam wyjścia z domów, nie mówiąc już o tym, że stają, jak im się podoba, pod samymi oknami – dodaje.

Rury wydechowe w szybach

W kamienicy pod numerem 10, w suterynie, znajdują się mieszkania, których okna wychodzące na ulicę są regularnie zasłaniane przez samochody.
– Ta pani, która tutaj mieszka, ma małe dziecko. Postawiła nawet takie ciężkie betonowe gazony, żeby nie parkowano tak blisko, ale jak widać kierowcy sami je sobie przesuwają i parkują jej tuż przy szybie, – wskazuje pani Grażyna. – My się tutaj martwimy również o naszą zieleń – te małe drzewka, które rosną na naszej ulicy, są regularnie uszkadzane przez kierowców, którzy odłamują im niższe, zwisające gałęzie – dodaje oburzona.
Sprawa jest znana lubelskim strażnikom miejskim. – Nasze patrole regularnie kontrolują prawidłowość parkowania na ulicy Grottgera Tylko w zeszłym roku w wyniku naszych interwencji nałożyliśmy 421 mandatów na sprawców wykroczeń. Ponadto 4 auta zostały odholowane na koszt właścicieli – mówi Robert Gogola z lubelskiej Straży Miejskiej. – Samych zgłoszeń od mieszkańców o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach otrzymaliśmy w ubiegłym roku 189. Od początku stycznia do dziś wpłynęło 30 kolejnych zgłoszeń, a nieprawidłowo parkujący kierowcy zostali ukarani 74 mandatami – dodaje Robert Gogola. Za pozostawienie auta za znakiem zakazu zatrzymywania się bądź postoju można otrzymać mandat w wysokości 100 złotych i jeden punkt karny.

Wkrótce ma być lżej…

Powtarzającymi się problemami mieszkańców ulicy Grottgera zainteresowali się radni dzielnicy Śródmieście. – Nie może być tak, że ludzie nie mają swobodnego wyjścia ze swoich domów, bo to jest po prostu niebezpieczne – mówi Ryszard Milewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście. W tej sprawie przedstawiciele dzielnicy interweniowali w Zarządzie Dróg i Mostów. Efektem ma być planowany remont nawierzchni i najprawdopodobniej zmiana organizacji ruchu na tym terenie. Na miejscu ma pojawić się również więcej zieleni, a sama przestrzeń ma być przyjazna pieszym. – W tym roku planujemy remont ul. Grottgera na odcinku od ul. Skłodowskiej w kierunku centrum handlowego. Niewykluczone, że jeszcze w marcu ogłosimy przetarg, w którym będziemy chcieli wyłonić wykonawcę – mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. – W ramach remontu uporządkujemy kwestie związane z parkowaniem pojazdów – dodaje. Zadanie remontu ulicy ma być zrealizowane w formule „zaprojektuj i zbuduj”, czyli ten sam wykonawca odpowiedzialny będzie za dokumentację projektową i realizację całej inwestycji. (EM.K.)