Znakują mieszkania do obrabowania?

Mieszkańcy Świdnika ostrzegają się w internecie przed włamywaczami, którzy mają znakować mieszkania, wytypowane do obrobienia, posługując się przy tym specjalnym kodem.


„Uwaga! W Świdniku złodzieje zaczęli znakowanie mieszkań do włamań. Na naszej klatce dzisiaj były poznaczone mieszkania osób starszych i samotnych. Pomimo zmycia oznaczeń, ślady zostają i są widoczne dla złodziei” – mniej więcej tej treści wpis pojawił się przed tygodniem na obserwowanej przez wielu świdniczan facebookowej stronie Spotted: Świdnik – Nowy.

Wpis spotkał się ze sporym odzewem. Ktoś z mieszkańców komentował, że u niego w bloku na klatce schodowej przy mieszkaniach należących do starszych i samotnych osób również pojawiły się narysowane kredą krzyże, co może oznaczać wytypowanie do włamania. Inny dodał, że podobne oznakowania widział na niektórych garażach. Przypominano także, że takie oznaczenia były przed laty wykorzystywana przez złodziei.

– Kiedyś już to było, jak z piwnic rowery brali. Niestety wraca przestępczość z lat 90/2000, a to jest związane z ubożeniem społeczeństwa – napisał jeden z komentujących.

Pod postem wrzucono również fotografię z symbolami, jakie mają wykorzystywać przestępcy. Ktoś żartobliwie zasugerował, że warto samemu oznakować swoje mieszkanie kółkiem z krzyżykiem, co ma oznaczać, że w danym mieszkaniu nie ma nic wartościowego. Policjanci przyznają, że takie metody działań złodziei kojarzą się z minionymi czasami, tym bardziej, że mogą oni korzystać z nowocześniejszych technik, ale nie bagatelizują sprawy.

– Do naszej komendy nie wpłynęło żadne zawiadomienie w tej sprawie. Ciężko powiedzieć o jakich konkretnie znakach mówią osoby, które wypowiadały się w internecie, ale zachęcamy do tego, aby informować nas, jeśli jest podejrzenie, że może mieć to związek z włamaniami. Można zadzwonić na numer alarmowy lub anonimowo zgłosić to za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczając dokładnie jakiego terenu to dotyczy i opisać problem, a wówczas podejmiemy interwencje – mówi st. aps. Elwira Domaradzka, oficer prasowy KPP W Świdniku.

Na terenie Świdnika w ostatnim czasie doszło do jednego włamania. W ubiegłym roku na terenie powiatu doszło do 51 kradzieży z włamaniem (z czego ok. 30 w samym Świdniku). To spadek w porównaniu do roku 2020, kiedy było ich 70, choć jak zaznaczają policjanci ta liczba nie dotyczy jedynie włamań do mieszkań, a wszystkich przestępstw, w których doszło do złamania zabezpieczeń (np. włamania do garaży, kradzieży przypiętych rowerów, włamań do skrzynek elektrycznych etc.) (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here