Znalazł pieniądze, otrzymał gratulacje

Niejeden, będąc na jego miejscu, schowałby pieniądze do kieszeni i odszedł. Piotr jednak oddał zgubę kasjerce sklepu, przed którym znalazł pokaźną sumę. Jego obywatelska postawa została doceniona przez komendanta policji, starostę i dyrektora szkoły, do której uczęszcza. Pieniądze wciąż czekają na właściciela w komendzie.

W minionym tygodniu dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony przez pracownicę jednego z włodawskich marketów, że uczeń ZSZ nr 1 i II LO znalazł w rejonie sklepu pokaźną sumę pieniędzy i przekazał ją kobiecie. W związku z tym, że nikt się nie zgłosił po zgubę, kasjerka przyniosła pieniądze do włodawskiej komendy policji. W piątek (23 listopada) 19-latek z rąk komendanta KPP we Włodawie, podinsp. Tomasza Patry otrzymał podziękowania za wzorową postawę. Komendant przekazał również wyrazy uznania dla rodziców nastolatka i dyrekcji szkoły za właściwe wychowanie, kreowanie praworządnych zachowań i wzorowej postawy obywatelskiej.

W tym uroczystym spotkaniu uczestniczyli również starosta włodawski Andrzej Romańczuk i dyrektor ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie Eugeniusz Omelczuk. – Panowie przekazali podziękowania i upominki Piotrowi. Uczestnicy spotkania podkreślali, że takie zachowanie powinno być inspiracją dla innych osób, by w podobnej sytuacji postępowali równie odpowiedzialnie. Jak się okazało, nie była to jedyna sytuacja, w której nastolatek może być inspiracją dla innych – działa on bowiem w lokalnej OSP, m.in. niosąc pomoc w trudnych sytuacjach.

– Do włodawskiej komendy często trafiają różnorodne przedmioty odnalezione przez uczciwych znalazców – mówi Bożena Szymańska z KPP we Włodawie. – Przez krótki czas rzeczy te znajdują się w komendzie, a następnie trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych, a dokumenty trafiają do ich wystawców. Aktualnie policjanci analizują monitoring i poszukują właściciela wartościowej zguby. W celu potwierdzenia własności należy ze sobą zabrać m.in. dowód osobisty oraz szczegółowo i w sposób niebudzący wątpliwości określić wysokość zagubionej kwoty i okoliczności jej utraty.

Przypominamy również, że za przywłaszczenie znalezionych rzeczy grozi odpowiedzialność karna. Z kolei osoby, które zgubiły lub utraciły w ostatnim czasie różne przedmioty proszone są o zgłoszenie się do dyżurnego KPP we Włodawie oraz Biura Rzeczy Znalezionych w celu ustalenia, czy ich zguba nie została zwrócona przez uczciwego znalazcę – dodaje pani rzecznik. (bm)