Znalazł się genetyczny bliźniak!

W ubiegłym tygodniu Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska poinformowała, że udało się znaleźć genetycznego bliźniaka dla pani Beaty Nowak. Już niedługo nauczycielka z III LO w Lublinie przejdzie przeszczep.
Co 35 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Beata Nowak o swojej chorobie dowiedziała się w kwietniu 2016 r. W akcję „Beata i Inni potrzebują Twojej pomocy” zaangażowało się prawie 400 wolontariuszy. Podczas akcji rejestracji zorganizowanej dla Beaty w Lublinie i na rodzinnym Podkarpaciu zarejestrowało się 1312 osób. Te starania nie poszły na marne, bo znalazł się genetyczny bliźniak pani Beaty.
– Świadomość, że znalazł się bliźniak genetyczny, dodaje sił do walki i budzi wiarę, że z chorobą można wygrać – mówi Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS.
Aktualnie pani Beata przebywa w szpitalu w Katowicach i jest przygotowywana do przeszczepu. Sam zabieg także tam się odbędzie.

Rak krwi nie wybiera. Przychodzi jak najmniej oczekiwany gość i próbuje zrujnować życie gospodarza bez względu na to, kto nim jest. Pomimo 25 milionów dawców, zarejestrowanych dziś w bazach na świecie, nadal dla 10% polskich pacjentów nie znajduje się zgodnego dawcy. Dlatego tak ważne jest, by ludzie się rejestrowali i jako potencjalni dawcy szpiku lub komórek macierzystych krwi obwodowej i dawali szansę na życie osobom, które walczą z nowotworem krwi. W Polsce każdego roku 700 pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepu czeka na znalezienie zgodnego dawcy.
– Szukanie dawcy dla potrzebującego przeszczepienia pacjenta jest jak szukanie igły w stogu siana. Prawdopodobieństwo sukcesu w najlepszym wypadku wynosi 1: 20 000. Bywają też sytuacje, gdzie pacjent ma tak nietypowy układ antygenów HLA, że znalezienie jego bliźniaka genetycznego jest praktycznie niemożliwe – informuje Katarzyna Poniatowska.MG