Zniszczyli krzyż „Lalka”

Dzięki działaczom Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś” krzyż szybko wrócił na swoje miejsce

– Wstyd i hańba – mówią mieszkańcy Świdnika o zachowaniu wandali, którzy w Majdanie Kozic Dolnych przecięli krzyż upamiętniający Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego Żołnierza Wyklętego. Dzięki zaangażowaniu lokalnych patriotów krzyż wrócił już na swoje miejsce, a świdniccy policjanci poszukują tych, którzy go zniszczyli.


Zgłoszenie o tym zdarzeniu złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, którzy od kilku lat organizują wędrówkę będącą hołdem dla pochodzącego z powiatu świdnickiego ostatniego partyzanta RP, który zginął z rąk funkcjonariuszy UB i ZOMO.

– Ze zgłoszenia wynikało, że w miejscowości Majdan Kozic Dolnych, w gm. Piaski doszło do ścięcia metalowego krzyża, który upamiętniał śmierć ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Policjanci na miejscu zdarzenia przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli ślady. Rozpytani zostali również zgłaszający, okoliczni mieszkańcy, a także przedstawiciel IPN – informuje aps. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Metalowy krzyż został przecięty specjalistycznym narzędziem, co może wskazywać, że działanie było zaplanowane i porzucony w pobliskim rowie.

– „Haniebny czyn, serce się kraje na ten widok” – skomentował na Facebooku burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson. Do zniszczenia krzyża odniósł się również premier Mateusz Morawicki, który napisał na Facebooku, że takie czyny budzą jego najgłębsze oburzenie i muszą zostać napiętnowane.

Kilka dni później krzyż wrócił na swoje miejsce dzięki zaangażowaniu lokalnych patriotów, w tym. m.in. Tomasza Panfila z IPN w Lublinie. Wandali poszukuje policja, która prosi o przekazywanie wszystkich informacji mogących przyczynić się do ustalenia sprawcy(ów). Kontakt z policją pod nr tel. 47 81 21 210. (w)