Znów można się bawić

Jeden z nowych placów zabaw powstanie na działce między SP nr 5 a przychodnią zdrowia

Od ubiegłego tygodnia najmłodsi mieszkańcy Świdnika znów mogą korzystać z placów zabaw. Niebawem miejsc do zabawy w mieście przybędzie, bo gmina właśnie rozstrzygnęła przetargi na budowę dwóch kolejnych placów zabaw.


W marcu wszystkie place zabaw i inne miejsca służące rekreacji zostały zamknięte jako źródło potencjalnego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W ramach znoszenia kolejnych obostrzeń rząd poinformował, że 30 maja place zabaw, siłownie pod chmurką i tym podobne miejsca znów mogą być otwarte.

W Świdniku place zabaw otworzono w poniedziałek, 1 czerwca. Wcześniej – jak zapewniają urzędnicy – wszystkie zostały zdezynfekowane. W ostatnich tygodniach na mapie Świdnika pojawiło się nowe miejsce do zabaw. Mowa o Ogrodzie Zabaw, który powstał przy ulicy Wrzosowej na osiedlu Adampol. Obiekt był gotowy i odebrany już kilka tygodni temu, ale przez koronawirusa rodzice i dzieci mogli go tylko pooglądać.

Ogród Zabaw ma służyć dzieciom nie tylko do zabawy, ale i nauki. Oprócz typowych atrakcji, tj. huśtawek, karuzeli, drabinek czy elementów do wspinaczki, jest tam też ścieżka bosych stóp z trzema rodzajami nawierzchni, ruchome tablice ze zdjęciami leśnej fauny i flory, wykonany z naturalnym materiałów domek dla owadów oraz kładki z drewnianych bali, pomagające w ćwiczeniu równowagi. Teren jest oświetlony, a w planach jest jeszcze jego ogrodzenie i monitoring. Inwestycja kosztowała 150 tys. zł.

Niebawem w Świdniku powstaną dwa kolejne place zabaw. Miasto właśnie rozstrzygnęło przetargi na ich budowę. Do przetargu na budowę placu zabaw, który ma powstać między Szkołą Podstawową nr 5 a przychodnią zdrowia, zgłosiło się aż 5 firm. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy SIMBA s.c. M. Ćwirzeń, W. Gęsicki z Zemborzyc Tereszyńskich, która zaproponowała najniższą kwotę – 65 tys. zł. Miastu udało się również wyłonić wykonawcę nowoczesnego placu zabaw przy ul. Kopera. W sumie wpłynęło 7 ofert. Wygrała najtańsza, opiewająca na 184 377 zł, złożona przez firmę DELTA CERT Sp. z. o. o. z Rzeszowa. Oba place zabaw mają być gotowe jesienią.

Jak informuje Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika, niebawem zamknięte zostaną place zabaw przy ulicy Środkowej i ulicy Kopernika. Czeka je gruntowny remont, bo po przeglądzie okazało się, że nie nadają się już do użytku.

– W zasadzie chcemy je zbudować od nowa. Szukamy oszczędności, by ogłosić przetarg na budowę nowych placów w tym miejscu – mówi wiceburmistrz. (w)