Zobaczyli Majdanek na nowo

I miejsce, fot. Tomasz Smutek

Przed tygodniem informowaliśmy o zorganizowanym w Muzeum na Majdanku plenerze fotograficznym „Majdanek w obiektywie” i o ogłoszonym przez nie konkursie na najlepsze zrobione w jego trakcie zdjęcie. Już go rozstrzygnięto.

Jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele placówki z Drogi Męczenników Majdanka, a któremu przewodniczył lubelski fotograf Robert Pranagal, 27 listopada wyłoniło spośród nadesłanych prac trzy zwycięskie. Za najlepszą uznano fotografię Tomasza Smutka, przedstawiającą szczyt komina krematorium ujęty z wysokości mauzoleum. Drugie miejsce przypadło Kazimierzowi Chmielowi. Trzecie zdobył Grzegorz Pawlak. Zwycięzcy w niebanalny, oryginalny sposób podeszli do obozowych obiektów i muzealiów. Wszystkie nagrodzone fotografie są czarno-białe. Widocznie zdaniem autorów ta ascetyczna technika najlepiej pasuje do miejsca pleneru.

Na swojej stronie internetowej Muzeum zamieściło jeszcze kilkanaście innych wyróżniających się prac, wśród których tylko jedna to fotografia kolorowa. Jury ujęła ich kompozycja, nawiązanie do symboli, poczucie estetyki i pomysłowość autorów oraz nieszablonowe podejście do tematu.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał album fotograficzny autorstwa Dona McCullina – znakomitego brytyjskiego fotoreportera wojennego, laureata World Press Photo. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe pakiety od Muzeum oraz odbitki fotograficzne nagrodzonych prac. JD