ZOL otworzą z poślizgiem

Zakład Opiekuńczo-Leczniczego w Krasnymstawie pierwszych pacjentów przyjmie dopiero w drugiej połowie lutego. Nowy obiekt czeka na wyposażenie i… kierownika.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy to jedna z najważniejszych inwestycji starostwa powiatowego w Krasnymstawie w obecnej kadencji samorządu. Powstaje w budynku starego szpitala, który przez ostatnie lata stał pusty i niszczał. ZOL ma częściowo rozwiązać problemy osób starszych, które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, tylko do pobytu w ośrodku opiekuńczo-leczniczym.

Przystosowanie starego budynku szpitala na potrzeby ZOL nie byłoby możliwe, gdyby nie 9 mln zł dofinansowania, jakie powiat krasnostawski otrzymał z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Duża w tym zasługa posłanki Teresy Hałas, która do samego końca bardzo skutecznie lobbowała w Warszawie za przyznaniem starostwu dotacji.

Dobiegająca końca inwestycja zgodnie z kosztorysem ma pochłonąć w sumie 13 mln zł. Budynek jest połączony ze szpitalem specjalnym łącznikiem. W samym obiekcie będzie zamontowana winda. W ubiegłym roku dyrektor krasnostawskiej lecznicy Andrzej Jarzębowski zadbał o to, by NFZ zabezpieczył na ZOL pieniądze w kontrakcie ze szpitalem.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy pierwszych pacjentów miał przyjąć w styczniu br., ale już dziś wiadomo, że budynek zostanie oddany do użytku z poślizgiem. – Chodzi o wyposażenie – mówi Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski. – Początkowo sądziliśmy, że do budynku przeniesiemy używane w szpitalu łóżka, ale uznaliśmy, że skoro obiekt jest nowy, łóżka i inne meble też muszą być nowe. Wiadomo, że takich zakupów nie robi się z dnia na dzień, obowiązują nas procedury przetargowe, stąd też to opóźnienie.

Zakup wyposażenia do ZOL ma kosztować około 1 mln zł. W budynku brakuje nie tylko nowych łóżek. Zakład nie ma kierownika. Dyrektor Jarzębowski już w październiku br. ogłosił pierwszy konkurs na to stanowisko, ale go nie rozstrzygnął. – Zgłosili się chętni, jednak żadna z osób nie miała lekarskiego wykształcenia – wyjaśnia starosta Leńczuk. – Dyrektor chce, aby ZOL-em pokierował lekarz. Jeśli nie uda się rozstrzygnąć konkursu, niewykluczone, że tymczasowo zostanie powołany koordynator.

Otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krasnymstawie, jak zapowiada starosta, odbędzie się w drugiej połowie lutego br. (s)