Żołnierze budują most

Most na Wieprzu w Latyczowie w gminie Krasnystaw już wkrótce będzie ponownie przejezdny. Trwa generalny remont przeprawy, zamkniętej prawie rok temu. Wykonawcami robót są żołnierze z Dęblina.

Dzięki współpracy z wojskiem koszt inwestycji będzie znacznie niższy. – Szacujemy, że na cały remont wydamy około 200 tys. zł. Do naszych obowiązków należy m.in. zapewnienie żołnierzom noclegów i wyżywienia, pokrycie kosztów paliwa oraz wszystkich materiałów. Gdybyśmy zlecili to zadanie zewnętrznej firmie, musielibyśmy się liczyć z wydatkiem trzy, a może nawet czterokrotnie wyższym – mówi wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Z mostu w Latyczowie korzystają przede wszystkim rolnicy, którzy w tej okolicy mają swoje łąki. Przeprawa umożliwia również krótszy dojazd do miejscowości Tuligłowy. Drewniany most był w tak złym stanie technicznym, że ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, trzeba było go zamknąć. Z dotychczasowej przeprawy zostaną m.in. żelbetowe podpory i stalowe dźwigary, natomiast cała konstrukcja jezdna z chodnikami i poręczami zostanie wymieniona. Prace remontowe prowadzą żołnierze z Jednostki Wojskowej 3248 w Dęblinie. (k)