Żołnierze ze Szczecina w Krasnymstawie

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie odwiedzili oficerowie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego z dowódcą generałem dywizji Maciejem Jabłońskim na czele.

Przedstawiciele 12 Dywizji w ramach ćwiczeń „Rok 1920” odbywają podróż historyczno-geograficzną, w ramach której odwiedzają miejsca bitew z czasów wojny polsko-bolszewickiej, między innymi Komarów, Cyców i Radzymin. Oficerowie zapoznają się z warunkami terenowymi oraz analizują manewry poszczególnych formacji wojskowych odnosząc je do współczesnych działań zbrojnych.

Podczas wizyty w Muzeum w Krasnymstawie żołnierze obejrzeli film z 1921 r. „Cud nad Wisłą”. Z zainteresowaniem oglądali też wystawy stałe i czasowe. Wzięli wraz z poseł Teresą Hałas oraz starostą Andrzejem Leńczukiem udział w otwarciu wystawy „Jeden z miliona”, przygotowanej przez Krasnostawskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Regionalne w Krasnymstawie.

Wystawa ta rozpoczyna realizację programu „Pochwal się swoim dziadkiem”, w ramach którego organizatorzy będą zbierać i opracowywać pamiątki po uczestnikach wojny polsko – bolszewickiej. Potomków żołnierzy z tej wojny prosimy o kontakt z Muzeum (dyrektor@muzeumkrasnystaw.pl) lub z Krasnostawskim Towarzystwem Historycznym (skth@interia.pl). (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here