Żółte emocje na ścianie

Plansze z żółtymi twarzami to kolejny artystyczny pomysł na ożywienie poniszczonych elewacji kamienic na Starych Bronowicach. Przed rokiem na ścianie innej z kamienic przy Skibińskiej pojawiły się rysunki postaci autorstwa Kamila Kuzko

Przy ulicy Skibińskiej metamorfozę przeszła kolejna kamienica, tym razem pod numerem 14. Na elewacji budynku widocznej od ul. Łęczyńskiej pojawiły się żółte podobizny mieszkańców.


Artystką, która ozdobiła kamienicę, jest Dominika Sobolewska, absolwentka ASP we Wrocławiu. Jaskrawe, żółte twarze, którymi ozdobiła kamienicę wspólnie z „Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie-Rewiry”, swoim wyglądem nawiązywać mają do popularnych w komunikatorach internetowych „emotikonów”. Artystka, na co dzień mieszkająca we Wrocławiu, podczas swojego dwutygodniowego pobytu w Lublinie prowadziła warsztaty dla mieszkańców. Ich efektem jest praca o nazwie Skimoji (akronim słów Skibińska i emocji), która ma zastąpić popularne w dzielnicy… anteny satelitarne.

– Anteny stanowią dominujący akcent wystroju tutejszych ulic, co w moim przekonaniu jest wyrazem głębokiej chęci nawiązywania kontaktu ze światem zewnętrznym. Podążając za duchem takich pragnień, biorąc pod uwagę nowe pokolenie mieszkańców, postanowiłam zastąpić technologie lat ubiegłych elementami pochodzącymi z powszechnie dziś uczęszczanej, (żeby nie powiedzieć przeżywanej) rzeczywistości internetowej – mówi artystka. (EM.K.)