Zostaw podatek w Świdniku i… odjedź hulajnogą

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, pamiętajmy, aby podawać Świdnik jako miejsce zamieszkania – przypominają władze miasta. Ci, którzy to zrobią mogą wziąć udział w miejskiej loterii PIT-owej, a ta staruje w poniedziałek, 12 kwietnia.


Od połowy lutego do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. Świdnicki Ratusz przypomina, że to, co wpisujemy w zeznaniu podatkowym ma ogromne znaczenie dla finansów miasta.

– Chcemy zachęcić mieszkańców, by zwracali uwagę na to, co wpisują w swoich PIT-ach. Dziś każdy podatnik wypełniając roczne zeznanie podatkowe nie musi wpisywać w nim miejsca zameldowania, a miejsce zamieszkania. To powoduje, że część podatku, który i tak płaci, trafi do samorządu, w którym faktycznie mieszka, i z którego usług na co dzień korzysta. Warto wspierać w ten sposób samorząd, bo przecież „oddajemy” mieszkańcom te pieniądze w formie podnoszenia jakości komfortu życia, lepszej oferty placówek oświatowo-wychowawczych i zwiększonej ilości inwestycji – przypomina Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnik.

W tym roku tym bardziej warto rozliczyć PIT w Świdniku, bo Urząd Miasta przygotował specjalną loterię z atrakcyjnymi nagrodami. Jak wziąć w niej udział? Pierwszy i podstawowy warunek to złożenie deklaracji podatkowej i wpisanie Świdnika jako miejsca zamieszkania. Ci, którzy już to zrobią powinni zarejestrować się na stronie rozliczpitwswidniku.pl. Możliwość rejestracji ruszy 12 kwietnia i potrwa do 30 czerwca, a losowanie nagród zaplanowano na 9 lipca, w sali plenarnej Urzędu Miasta Świdnik. Wśród uczestników loterii rozlosowane zostaną nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł. Będzie to dziesięć rowerów, pięć smarwatchy oraz nagroda główna – hulajnoga elektryczna.

Urzędnicy przypominają, że wbrew pozorom to nie podatek od nieruchomości stanowi największe wpływy w dochodach własnych samorządów, a właśnie udział w podatku PIT. W Świdniku to 40 proc. dochodów własnych, a łącznie to kwota ok. 40 mln zł. (w)