Zrób to razem z nimi

Sztukę tworzą ludzie. Każdą, tym bardziej niezłą. Bo każdy ma w sobie to coś – pasję, hobby, bzika, radość tworzenia. Jeśli dodamy do tego odrobinę chęci i zaangażowania, powstanie Niezła Sztuka.


I Festiwal „Niezła Sztuka i Ty” startuje już 1 lipca. Wydarzenie, pod patronatem Prezydent Miasta Chełm i „Nowego Tygodnia”, będzie pierwszą tego typu imprezą kulturalną w mieście. Co jest w niej takiego niezwykłego? Tworzą ją zwykli ludzie – grupa znajomych, pasjonatów, chełmian. – Każdy z nas jest inny, ale właśnie to jest najpiękniejsze, bo każdy jest w stanie wnieść coś nowego do „Niezłej Sztuki” – mówią.

Aleksandra Borysiewicz

Fotograf, grafik, animatorka kultury, nauczycielka Pracowni Inicjatyw Kulturalnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie, ale przede wszystkim nauczycielka działającej już od 10 lat przy MDK Grupy Paparazzi – jedynej w Chełmie grupy młodzieżowej, której pasją jest fotografia.
– Stwarzam kontakt ludzi z kulturą i to ludzie są motywacją dla moich działań. Bez tego nie można byłoby nazwać mnie animatorem -mówi sama o sobie.
To właśnie m.in. jej podopieczni zaprezentują swoje prace podczas I Festiwalu „Niezła Sztuka i Ty”.

Paulina Ciesielska

„Pisząc, opowiadamy historię. Za pomocą równoważników zdań, powtórzenia, wykrzyknienia, interpunkcji i całej masy innych figur stylistycznych tworzymy atmosferę, budujemy napięcie. Pisząc, malujemy w umyśle odbiorcy obraz”.
Dziennikarka „Nowego Tygodnia”. Słowo pisane to jej praca, a literatura to pasja. Zafascynowana światem reklamy – jej mechanizmami, psychologią, historią. – Nie każdy może być od razu jak Oliviero Toscani dla reklamy. Nie każdy musi być mistrzem, twórcą, wielkim artystą. Czasem wystarczą po prostu pasja, ekscytacja i fascynacja, żeby pokazać innym coś wartościowego. Ja postaram się połączyć wszystko, co kocham – słowo, obraz i słabość do kuchni.

Grzegorz Chwesiuk

Fotograf i geolog. Od 2013 r. prezentuje chełmianom ich miasto, a także ich samych w corocznym kalendarzu. Organizator „Wieczoru z chełmską fotografią” – przedsięwzięcia, które ma pokazać Chełm z nieznanej ludziom perspektywy, a także pomóc innym (dzięki przeprowadzanej co roku aukcji charytatywnej).
– Taka jest moja dewiza – pomagać i łączyć. Wierzę, że razem możemy wszystko, stąd właśnie akcja społeczna „Chełm po sąsiedzku”, a teraz „Niezła sztuka” – podkreśla Grzegorz.
Tematem jednego z kalendarzy są „Rzemieślnicy Chełma” i to właśnie ich twarze zobaczymy podczas lipcowego festiwalu. – To ludzie szczególni, od lat związani z miastem – dodaje.

Piotr Stelmaszczuk, Wojciech Zakrzewski

Razem tworzą mieszankę wybuchową, a od 2011 r. DKF „Rewers” (Wojciech, dodatkowo, jest odpowiedzialny za chełmską edycję festiwalu filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, a od 2013 r. organizuje coroczny Przegląd Kina Ukraińskiego). A co może zrobić dwóch kinomaniaków w ramach festiwalu sztuki? Oczywiście, zabrać ludzi do kina. Nie będzie to jednak byle jaki seans…
– Będzie to opowieść o miejscach, których już nie ma. Zajrzymy w chełmskie zaułki i podwórka, gdzie mieszkańcy oglądali filmy pod chmurką, przejdziemy ulicami i opowiemy o czasach, w których świątynie stawały się kinami, a kina świątyniami – zachęcają.

Przemysław Świechowski

Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową i ślubną. Działa jako wolny strzelec – jest zawsze tam, gdzie coś się dzieje, na wszystkich ważnych wydarzeniach w mieście.
– Uwielbiam zarówno fotografię koncertową, jak i portrety. Znajomi mówią, że jestem w tym dobry… Ja wiem jedynie, że sportretowałem sporą grupę znanych polskich aktorów, polityków, muzyków i cele brytów, a moje fotografie często goszczą na łamach lokalnej prasy oraz w serwisach internetowych – przyznaje skromnie.
„Zaklęte” to cykl dwunastu fotografii, na których dwanaście osób pokaże dwanaście niepowtarzalnych emocji.

Grzegorz Zupan

Nauczyciel fotografowania i fotografii w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmie. Spokojny i wymagający – nie tylko w stosunku do innych, ale i siebie.
– Lubię, gdy w fotografiach jest wiele na pozór sprzecznych emocji, niedopowiedzeń, metafor i analogii. Lubię też, gdy moje fotografie pozostawiają ludziom pole do stworzenia ich własnych wizji, gdy opowiadają historię – opowiada.
Kredę fotografuje już od 2000 r. – Jest niesamowita. Wdzięczna, czysta. Czasem twarda jak skała, a czasem rozsypuje się w dłoni. Czasem się lepi do butów, a czasami jest ulotnym pyłem. Taki też jest Chełm – czasem ciężki, a czasem dający człowiekowi radość.

Oni już tu są, teraz czas na Ciebie! Bo „Niezła Sztuka i Ty” to przede wszystkim zaproszenie dla każdego. – Pokaż z nami, jak Ty rozumiesz sztukę. Dołącz do nas – zachęcają członkowie grupy.

Śpiewasz? To zaśpiewaj na festiwalu. Grasz na czymś? Wystąp. Piszesz, malujesz, fotografujesz? To zaprezentuj swoje prace. Tu liczy się pasja, liczą się chęci. Do 18 maja wyślij zgłoszenie na adres niezlasztukachelm@gmail.com. Najciekawsze projekty zostaną zaprezentowane podczas I Festiwalu „Niezła Sztuka i Ty”. Kontakt i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.niezlasztuka.org. (NS)