Zróbcie nam progi

Pod wnioskiem o budowę trzech „śpiących policjantów” podpisało się już ponad stu mieszkańców Pokrówki. Podpisy są ciągle zbierane. – Progi zwalniające są tu bardzo potrzebne – mówią ludzie.
ASP (Aktyw Społeczny Pokrówki) to grupa lokalnych działaczy, którą tworzą: sołtys Małgorzata Roman-Niemiec, rada sołecka (przewodniczący Marcin Łopacki, radny powiatu), Jan Marcyniuk i Adam Niemiec oraz radny gminny – Marek Chybiak. Społecznicy, po apelach mieszkańców, sporządzili listę opowiadających się za budową progów zwalniających na drodze powiatowej biegnącej przez Pokrówkę. Jak dotąd pod wnioskiem podpisało się ponad stu mieszkańców. Na tym się pewnie nie skończy, bo podpisy są nadal zbierane.
– Mieszkańcy chcą ustawienia trzech progów: jednego przed osiedlem bloków, obok GOK-u (przy dawnej szkole) oraz na początku wsi. Takie rozwiązania z powodzeniem przystopują kierowców, którzy mają „rajdowe” zapędy. Szczególnie, że droga ma dziewięć metrów szerokości, a ścieżka rowerowa jest jedynie oddzielona farbą. Bywa niebezpiecznie – wyjaśnia radny Łopacki.
Koszt budowy trzech „śpiących policjantów” to niecałe 10 tys. zł. Wszystko wskazuje na to, że wniosek mieszkańców uda się „przepchnąć”. Jak mówi M. Łopacki, jest już po rozmowie z dyrektorem wydziału infrastruktury chełmskiego starostwa.
Społecznicy z Pokrówki działają. W ostatnim czasie udało się m.in. zmienić organizację ruchu na ul. Wiosennej (namalować na jezdni „zygzaki” i ustawić słupek przystankowy), dzięki czemu rodzice nie będą musieli odprowadzać dzieci na oddalony o ok. 400 m przystanek autobusowy; odnowiż krzyż obok świetlicy i ułożyć kostkę brukową, a dzięki M. Chybiakowi – odnowić przystanki oraz przebudować chodnik i ścieżkę rowerową przy blokach. (pc)