Zrobią miejsce uczniom

Już za kilka tygodni Filia nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku zmieni swoją siedzibę. Z budynku SP nr 7 przy al. Armii Krajowej przeniesie się nieopodal, na ul. gen. Hallera.


Konieczność przenosin książnicy wynika z tego, że w związku z wejściem w życie reformy oświatowej „siódemce” 1 września przybędzie uczniów.
– Przenosimy się nieopodal, bo do budynku przy ul. gen. Hallera 9, gdzie swoją siedzibę ma także Straż Miejska. Cieszymy się, że nasi czytelnicy nadal będą mieć do nas blisko – mówi Mirosław Król, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Świdniku.
Jednak zanim przeprowadzka stanie się faktem, parter budynku – bo właśnie tam będzie znajdować się niebawem Filia nr 4 – będzie trzeba zaadaptować.
– W grę wchodzi na pewno odmalowanie ścian. Zapewne też remont podłogi, bo na części jest parkiet, a na części stare płytki PCV. Do remontów będziemy mogli przystąpić dopiero wtedy, kiedy pomieszczenia opuści zespół „Leszczyniacy”, który ma tu swoją siedzibę. Wstępnie planujemy przeprowadzkę na przełom czerwca i lipca – dodaje Król.
Dyrekcja i pracownicy książnicy intensywnie myślą też o tym, jak przyciągnąć czytelników do nowej siedziby.
– Niektórzy mieszkańcy osiedla nie zdawali sobie sprawy, że biblioteka ma filię w SP nr 7. Wydawało im się, że jest tam tylko biblioteka szkolna, a działają tam przecież dwa działy – dla dzieci i dla dorosłych, i rzeczywiście – większość czytelników filii stanowili uczniowie szkoły. Po przeprowadzce chcielibyśmy, aby Filia nr 4 miała nieco inny charakter. Czytelnicy na pewno będą mieć więcej miejsca, bo nasz metraż powiększy się o około 100 mkw. – mówi dyrektor placówki. (w)

Oddaj książkę bez kary

Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Świdniku przypomina o „amnestii” dla czytelników. Jeszcze przez trzy dni, do końca maja można oddać przetrzymane książki bez ponoszenia kar finansowych. Jak mówią pracownicy książnicy, rekordziści nie zwracają ich nawet przez kilka lat.