Zrobią porządek na ścieżce

Wygląda na to, że prośby i apele świdnickich rowerzystów wreszcie przyniosły skutek. Szykują się zmiany na ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury. Jednak zanim wejdą w życie, muszą uzyskać pozytywną opinię policji.


Otwarta przed pięcioma laty ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury w Świdniku od początku budziła zastrzeżenia rowerzystów. Ci ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów skarżyli się m.in. na brak przejazdów rowerowych, wskazując, że aby przejechać ścieżką zgodnie z przepisami, na około 300-metrowym odcinku należałoby zejść z roweru aż pięć razy. Wskazywali także, że ze ścieżki nie usunięto słupów telegraficznych, a przejazd na wiadukcie Jana III Sobieskiego jest zbyt wąski.

– Dwa problemy po naszych interwencjach zlikwidowano bardzo szybko, ale trzeci, czyli brak przejazdów rowerowych, ciągnie się latami. W 2015 roku znowelizowano przepisy w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Dzięki tej zmianie można wyznaczać przejazdy rowerowe wraz z przejściem dla pieszych o minimalnej szerokości 4,3 m. Wcześniej było to 6,5 m – mówią cykliści z ŚMDR.

Na tej podstawie Stowarzyszenie zwróciło się do Zarządu Dróg Wojewódzkich, administratora drogi, o wprowadzenie przejazdów rowerowych na 300-metrowym odcinku ulicy Żwirki i Wigury.

Otrzymało odpowiedź, że ZDW opracowuje projekt stałej organizacji ruchu na ul. Żwirki i Wigury, polegający właśnie na wyznaczeniu przejazdów dla rowerzystów na podporządkowanych włączeniach dróg gminnych.

– Bardzo nas to cieszy. W końcu będziemy mogli legalnie przejeżdżać ulicą zamiast za każdym razem zsiadać z roweru. Dodatkowo uważamy, że w tym miejscu należy zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi przez zastosowanie wyniesionych przejść dla pieszych oraz doświetlenie przejść i przejazdów dla rowerów. O tych rozwiązaniach mówiliśmy już w kontekście rekomendacji do planowanej przez Urząd Miasta Świdnik rewitalizacji kwartału ulic Puławskiego, Szopena, Matejki oraz Żwirki i Wigury – mówią rowerzyści.

Zanim jednak projekt wejdzie w życie, musi otrzymać pozytywną opinię policji. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here