ZUS. Nowa składka wypadkowa

W maju część przedsiębiorców zapłaci składkę wypadkową w innej wysokości niż dotychczas. Zmieniły się również kwoty odszkodowań za wypadki przy pracy – od kwietnia są wyższe.

Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe aktualizuje się co roku od 1 kwietnia. To znaczy, że w maju niektórzy przedsiębiorcy zapłacą ją już w zmienionej wysokości.

– Zmiana nie dotyczy w tym roku najmniejszych firm, które zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego do 9 osób i podmiotów, które nie mają wpisu do rejestru REGON. Dla nich składka wypadkowa wynosi tyle co poprzednio, czyli 1,67 procenta – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Więksi przedsiębiorcy powinni sprawdzić nową wysokość składki, bo w ich przypadku zależy ona od ryzyka wypadkowości. Wynosi od 0,67% do 3,33%. Im branża bardziej zagrożona wypadkami przy pracy, tym wyższa składka. ZUS rozesłał listy z informacją o nowej wysokości składki do prawie 155 tys. płatników w całym kraju. Zawiadomienia otrzymali przedsiębiorcy, którzy wcześniej przekazali Zakładowi dane potrzebne do wyliczenia nowej składki. Pozostali płatnicy powinni sprawdzić stopę procentową składki dla swojej branży w poradniku na stronie internetowej ZUS. – Od 1 kwietnia wzrosły kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje teraz 1033 złotych brutto, czyli o 49 złotych więcej niż poprzednio. Na przykład gdy lekarz orzecznik ustali 5-procentowy uszczerbek na zdrowiu, to odszkodowanie wyniesie 5165 złotych brutto. Jeżeli wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczony zmarł, to odszkodowanie przysługuje także członkom jego rodziny. Na przykład gdy prawo do odszkodowania ma małżonek lub dziecko zmarłego, to wynosi ono 93 014 złotych – dodaje M. Korba.

W 2020 roku ZUS wypłacił 46,7 tys. jednorazowych odszkodowań na łączną kwotę 292 mln zł. Sam Oddział ZUS w Biłgoraju, który obsługuje m.in. powiat chełmski, włodawski i krasnostawski, zrealizował prawie 800 wypłat w sumie na 5 mln zł. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here