ZUS oblegany

Ponad 6,3 tysiąca mieszkańców województwa lubelskiego zdecydowało się w minionym miesiącu złożyć wniosek o przejście na wcześniejszą emeryturę – informuje ZUS. To blisko 80 procent wszystkich uprawnionych.


Wnioski o wcześniejsze świadczenia można składać od 1 września. – Przez cały miesiąc do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęły w sumie 8074 wnioski o przyznanie emerytury, z tego 6360 wniosków dotyczyło emerytury w wieku 60 i 65 lat – informuje Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS.
Do końca roku instytucja przewiduje kolejne blisko 10 tysięcy odejść z pracy.
ZUS przeżywa oblężenie i nie chodzi wyłącznie o zdecydowanych na wcześniejsze emerytury. – Zainteresowanie jest znacznie większe niż wynika ze złożonych do tej pory wniosków. Ogromna grupa osób w ubiegłym miesiącu przyszła po same informacje i wyjaśnienia w sprawach emerytalno-rentowych. W całym województwie było to 44,4 tys. klientów – przyznaje rzeczniczka lubelskiego ZUS. Doradztwo emerytalne w ramach instytucji jest bezpłatne. Mimo tłumów eksperci obsługują petentów średnio w kilka minut. CH