ZUS wyręczy pracodawców

Jak podaje rzecznik ZUS, chodzi o to, by „zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek”. Zakłada to przyjęty właśnie trzyletni plan rozwoju instytucji. ZUS przygotuje rozliczenie, a przedsiębiorca będzie je musiał tylko zatwierdzić.

– Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy – mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjął właśnie plan kluczowych projektów do realizacji na najbliższe trzy lata. Jeden z nich zakłada, że ZUS przejmie odpowiedzialność za rozliczenia składek przedsiębiorców. – Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie, jak w przypadku zeznania podatkowego – wyjaśnia szefowa ZUS.

Takie rozwiązanie ma zapobiec błędom, których teraz w rozliczeniach jest podobno wiele, m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek.

– Poprawi się jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty, bo zmniejszy się liczba koniecznych postępowań wyjaśniających – wylicza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

W całym województwie ZUS obsługuje ponad 111 tys. płatników składek. Niemal 40 tys. z nich to podmioty zatrudniające pracowników, które obecnie same rozliczają składki. Pozostali to jednoosobowe firmy, które w większości przypadków rozlicza już co miesiąc ZUS. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here