Związkowcy wymusili dymisję szefowej RCKiK?

Elżbieta Puacz nie jest już dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. W ubiegłym tygodniu została odwołana przez ministra zdrowia z zajmowanego stanowiska. Do czasu wyboru nowego dyrektora w drodze konkursu, placówką kierować będzie Małgorzata Orzeł, która w RCKiK pracowała od marca 2009 roku, najpierw jako starszy asystent lekarz, potem kierownik Pracowni Nadzoru Transfuzyjnego, a następnie zastępca dyrektora ds. medycznych (do stycznia tego roku).

Dlaczego dyrektor Puacz nagle została odwołana? Ministerstwo Zdrowia, choć zwróciliśmy się z pytaniem o powody dymisji, nie udzieliło odpowiedzi. Uzasadnienia odwołania z zajmowanego stanowiska nie poznała jeszcze także sama zainteresowana, która z uwagi na aktualny stan zdrowia i brak możliwości udzielania indywidualnie odpowiedzi na pytania przedstawicieli mediów, wydała w czwartek oświadczenie.

– Z informacji upublicznionych Komunikatem Ministerstwa Zdrowia wynika, że wolą Ministra Zdrowia zostałam odwołana z funkcji dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Nie znam jeszcze tekstu dokumentu i nie jestem w stanie udzielić informacji, jakie przyczyny legły u podstaw decyzji o odwołaniu mojej osoby z pełnionej funkcji.

Mam nadzieję, iż po powrocie do zdrowia i otrzymaniu stosownych dokumentów będę w stanie poinformować Państwa o powyższym i zająć stanowisko w tej sprawie – napisała w oświadczeniu dr n. med. Elżbieta Puacz. – Pragnę podziękować wszystkim Krwiodawcom za wspaniałą współpracę. Cieszę się, że przy Was ja też mogłam uczestniczyć w niesieniu pomocy chorym.

Od objęcia przeze mnie funkcji Dyrektora Centrum, dzięki zaangażowaniu Krwiodawców, powiększyliśmy grono dawców o blisko 4 tysiące osób, zaś o 13 % wzrosła liczba oddanych donacji, i w tym roku pomimo pandemii ani jedna jednostka krwi nie została zakupiona z innego Centrum Krwiodawstwa, co stanowi o samowystarczalności zaopatrzenia w krew i jej składniki województwa lubelskiego. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy osoczoterapię i w ten sposób pomagaliśmy i pomagamy chorym na COVID-19 – przytacza swoje dokonania była już dyrektor. Na zakończenie jeszcze raz podziękowała Krwiodawcom. – Do zobaczenia na kolejnych akcjach poboru krwi – zakończyła Elżbieta Puacz, doskonała mikrobiolog, długoletnia przewodnicząca Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, która dyrektorem RCKiK w Lublinie została w marcu 2018 roku.

Nieoficjalnie powodem odwołania Elżbiety Puacz przez nowego ministra zdrowia miał być konflikt dyrektorki ze związkami zawodowymi. – Za bardzo goniła ludzi do pracy, stawiała coraz większe wymagania, a to się wielu osobom nie podobało – twierdzi jednak nasz informator. BS

 

1 KOMENTARZ

  1. Wielkie „kłamstwo” w różowym cukierkowym papierku. Owszem dawców przybyło, ale tylko pierwszorazowych. Pani była dyrektor niech się pochwali swoimi dokonaniami w kwestii pracowniczych. Ile doświadczonych pracowników zostało zmuszonych do odejścia z RCKiK Lublin?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here