Zwierzoluby znowu w akcji

Psy, koty, króliki, a nawet wąż zawitały w miniony piątek do I LO w Świdniku. Były gośćmi XI Dnia Zwierzoluba. Wydarzenie tradycyjnie ubarwił spektakl w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Po wielkim aplauzie i salwach śmiechu można śmiało wywnioskować, że przedstawienie zrobiło furorę.
Akcja pomocy zwierzętom ma w I LO już długą historię. W miniony piątek odbył się finał już jedenastej jej edycji. Liceliści rozpoczęli zbiórkę karmy dla psów i kotów jeszcze jesienią ubiegłego roku. Na początku część zebranych puszek i toreb z pożywieniem została zawieziona do schroniska w Krzesimowie.
Natomiast od 9 lutego rozpoczęły się wydarzenia w ramach tegorocznego Dnia Zwierzoluba. Na szkolnych korytarzach można było zaopatrzyć się w ciasto i w ten sposób wspomóc bezdomne psy i koty. Uczniowie prowadzili zbiórkę karmy i przygotowali tablice informujące o prawach zwierząt. – W tym roku zebraliśmy 260 kg karmy dla psów i 120 kg dla kotów – mówi Anna Adamczyk, nauczycielka z I LO. – Za zgromadzone pieniądze częściowo również została zakupiona karma. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.
Zebrana karma w tym roku została przekazana Lubelskiemu Animalsowi. Wolontariusze tej organizacji byli również gośćmi finałowych wydarzeń Dnia Zwierzoluba. Jolanta Skowronek i Zbigniew Kryszczuk przyjechali do Świdnika z suczką Sisi. Opowiadali uczniom o potrzebach zwierząt i działalności Animalsa. Tradycyjnie już, w sali gimnastycznej I LO nie brakowało również szczekających i miauczących gości. Oprócz psów i kotów uczniowie przynieśli tego dnia do szkoły także króliki i węża.

Gwoździem piątkowego programu było przedstawienie „Czerwony Kapturek i Wilk”. W obsadzie bajkowej opowieści znaleźli się uczniowie i nauczyciele z I LO. Główne role przypadły angliście Piotrowi Abramowiczowi (Czerwony Kapturek) i zastępcy dyrektora Anecie Jagiele (Wilk). Babcię zagrał matematyk Józef Jaśkowski, a ratującego całą sytuację Myśliwego nauczyciel przedsiębiorczości Bartosz Dudkowski. Historię ubarwiało również stado łabędzi, które zdecydowała się zagrać męska grupa baletowa w składzie: Ignacy Gutowski, Hubert Warda, Rafał Maśliński, Kamil Kiszczuk, Damian Góreczny i Krystian Suryś.
W spektaklu zagrali również: Magdalena Wnuk (głodny bocian), Dominika Przytuła (żabka), Gabrysia Wawszczak i Janek Jabłoński. Przedstawienie spotkało się z ogromnym uznaniem wśród licealistów. Co chwilę „wyczyny” aktorów przerywały gromkie brawa i salwy śmiechu. Oczywiście, jak to w bajce, wszystko dobrze się skończyło. (kal)