Życzenie nie do spełnienia

Chełmianie złożyli 83 wnioski do budżetu obywatelskiego. Część z nich nie zostanie jednak poddanych pod głosowanie. Dlaczego?

Zaledwie jedno zgłoszenie zostało odrzucone na etapie oceny formalnej.

– Wiosek dotyczył innego osiedla aniżeli miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Pozostałe 82 propozycje przeszły do dalszej oceny – mówi Roland Kurczewicz z chełmskiego magistratu.

Ale to oczywiście nie koniec weryfikacji. Od jakiegoś czasu wnioskom przygląda się zespół ds. budżetu obywatelskiego. To kilkunastoosobowa grupa, w której skład wchodzą dyrektorzy i pracownicy wydziałów urzędu miasta i Zarządu Dróg Miejskich. Według wstępnych analiz, do dalszego etapu, a więc do głosowania, przejść powinno ok. 60 propozycji zadań.

– Te, które nie zakwalifikują się do głosowania, nie mieściły się w limicie 250 tys. zł na zadanie, albo dotyczyły terenów prywatnych, na których samorząd nie może realizować inwestycji – wyjaśnia sekretarz Elżbieta Grzyb.

Zgodnie z regulaminem chełmskiego budżetu obywatelskiego, zespół na ocenę wszystkich zgłoszonych propozycji ma czas do 15 sierpnia. Do 10 września nastąpić powinno ogłoszenie listy zadań, które zostaną poddane pod głosowanie, choć jak zapowiadają miejscy urzędnicy, lista pojawi się znacznie wcześniej. Niezmienny pozostaje natomiast termin głosowania. Odbędzie się w dniach od 17 do 22 września. Podobnie jak w roku ubiegłym, głosować będzie można osobiście w budynku Urzędu Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65 lub elektronicznie, za pośrednictwem strony www.chelm.budzet-obywatelski.org. (mg)