10 kilogramów na plecach

Z badań sanepidu wynika, że prawie każdy maluch w wieku szkolnym ma zbyt ciężki plecak

Przeciętny uczniowski plecak waży niemal 10 kg. To o wiele za duży ciężar. Lekarze biją na alarm.

– Maksymalna waga plecaka nie powinna przekraczać 20 proc. wagi ciała ucznia – przypomina dr Tomasz Konaszczuk

– Maksymalna waga plecaka nie powinna przekraczać 20 proc. wagi ciała ucznia– przestrzega dr Tomasz Konaszczuk ze szpitala Żagiel Med w Lublinie. Według sanepidu prawie każdy maluch w wieku szkolnym ma zbyt ciężki plecak. – Dźwiganie takiego tornistra powoduje zmiany przeciążeniowe kręgosłupa, objawiające się bólami w miejscach najbardziej obciążanych, czyli na przejściach poszczególnych krzywizn kręgosłupa. Natomiast noszenie plecaka na jednym pasku powoduje boczne skrzywienia i nieprawidłową rotację ciała, co skutkować może wysuwaniem się krążków międzytrzonowych kręgosłupa i uciskiem na struktury nerwowe – wyjaśnia dr Konaszczuk.

Warto mieć na uwadze, że kręgosłup człowieka kształtuje się do 21. roku życia, a skutki noszenia zbyt ciężkiego plecaka widoczne są dopiero w dorosłym życiu. Mali uczniowie często skarżą się na ból pleców, który może zapowiadać w przyszłości poważne schorzenia kręgosłupa, a nawet kłopoty z kolanami czy też nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Nie należy tego lekceważyć, a jak się okazuje, popularne wśród uczniów plecaki-walizki nie są najlepszym rozwiązaniem. – Ciągnięcie ciężarów jest dla dziecka niewygodne, a dodatkowo zniekształca chód i wymusza pozycję ciała niekorzystną dla kręgosłupa – tłumaczy dr Konaszczuk. – Najbardziej odpowiednie są zatem tradycyjne plecaki, odpowiednio dopasowane do wieku i wagi dziecka – dodaje specjalista.

Jak pakować plecaki

– Na postawę dzieci wpływa też nieprawidłowe obuwie, a także wymuszone pozycje, np. długotrwałe siedzenie w ławce w nieprawidłowej pozycji oraz brak ruchu. Rodzic oprócz zwrócenia uwagi na zawartość plecaka i sposobu jego noszenia powinien uczyć dziecko poprawnej pozycji siedzenia przy stole lub biurku. Dobrze, żeby na ten fakt zwracali uwagę także nauczyciele – dodaje dr Konaszczuk.

Plecak dobieramy do wzrostu dziecka. Nie powinien być szerszy niż jego ramiona i tułów i ważyć nie więcej niż 1 kg. Dolna krawędź wybranego plecaka powinna znaleźć się na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa dziecka, górna krawędź na wysokości ramion. Dodatkowym wsparciem będzie zapinany pasek piersiowy.

Ważny jest też sposób jego pakowania i zawartość. Pakując szkolny plecak, cięższe przedmioty kładziemy na samo dno, a lżejsze pakujemy na górę. – Warto również codziennie zajrzeć do środka, żeby sprawdzić, czy nasze dzieci nie zabierały do szkoły niepotrzebnych rzeczy – przypomina dr Tomasz Konaszczuk. (EM.K.)

Ministerstwo Edukacji Narodowej w tegorocznym rozporządzeniu dotyczącym BHP nakłada na wszystkie szkoły obowiązek wprowadzenia szafek dla uczniów lub zapewnienie im miejsca na szkolne przybory. Dyrektorzy szkół mają na to czas do 19 marca 2019 roku. – Do dyrektora należy decyzja, czy miejscem do przechowywania rzeczy będą specjalnie zakupione szafki czy dostosowane do tego celu zostanie już istniejące wyposażenie szkoły. Dyrektor nie może wymagać od rodziców dokonywania opłat za użytkowanie miejsca do przechowywania szkolnych rzeczy. Wszelkie wpłaty na ten cel powinny mieć charakter dobrowolny – przypomina MEN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here