10-lecie Zespołu Kulinarnego

29 czerwca Zespół Kulinarny z Gorzkowa obchodził 10-lecie powstania. Jubileusz świętowano w Centrum Społeczno-Kulturalnym. Był tort i pamiątkowa sesja w plenerze nad rzeką Żółkiewką oraz zbiornikiem w Gorzkowie.

Zespół Kulinarny skupiający kobiety z terenu gminy Gorzków zawiązał się w 2012 r. Panie nie tylko gotują, ale promują Gorzków w różnego rodzaju wydarzeniach na terenie całego województwa lubelskiego. W skład Zespołu wchodzą obecnie: Monika Błędkowska (przewodnicząca), Bożena Kowalik, Elżbieta Pomarańska, Bożena Dryglak i Joanna Gzik. W ciągu dziesięciu lat istnienia skład zespołu ulegał zmianom. – Nasze koło wyróżnia to, że jesteśmy bardzo zgrane.

Zawsze możemy na siebie liczyć, nie tylko jako Zespół, ale również prywatnie w życiu codziennym – podkreśla Monika Błędkowska. Gorzkowskie KGW swoją działalność opiera na bezinteresownym zaangażowaniu członków. Wymaga to od pań umiejętności zarządzania czasem. – Najczęściej zajmujemy się promowaniem regionalnych kulinariów. W CSK mamy swoją siedzibę. W kuchni doskonalimy umiejętności gotowania oraz wymieniamy się doświadczeniami kulinarnymi.

Panie z Gorzkowa mają na koncie sporo sukcesów. Np.: pierwsze miejsce za najładniejsze stoisko (spośród 150 uczestników) na kulinarnym „Święcie jesieni” w Kazimierzu Dolnym w 2012 r., czy pierwsze miejsce w plebiscycie „Super Baby powiatu krasnostawskiego” w 2012 r.

Gospodynie były nagradzane za najlepsze ciasta domowe, nalewki i inne specjały. Dwukrotnie udało się im zająć pierwsze miejsce w konkursie na najsmaczniejszego pączka. Zespół Kulinarny z Gorzkowa otrzymał też statuetkę Dobroczyńca Roku za pomoc w szyciu maseczek, gdy wybuchła pandemia.

Popisowym daniem grupy stała się kapusta z grochem i śmietaną, która została zarejestrowana, jako Tradycyjny Produkt Regionalny Ziemi Gorzkowskiej. Danie to figuruje od 15 lipca 2014 r. na Liście Tradycyjnych Produktów Lubelszczyzny prowadzonej przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zdobyło także Laur Promocyjny od marszałka województwa lubelskiego. W 2020 r. Zespół miał swój debiut telewizyjny. Panie zostały zaproszone do programu „Między Wisłą a Bugiem” w Telewizji Lublin. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here