100 Klubów na 100-lecie LZPN

W najbliższą sobotę (12 listopada) odbędzie się Gala Jubileuszowa 100-lecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Tego samego dnia ukaże się długo oczekiwana książka pt. „100 Klubów na 100-lecie LZPN”. Będzie to jeden z elementów uświetniających jubileuszowe obchody. Autorem publikacji jest Jacek Kosierb, pasjonat futbolu ze Świdnika, dziennikarz, kolekcjoner zdjęć drużyn piłkarskich, spiker stadionowy i członek Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej. Będzie to jego szósta pozycja monograficzna traktująca o futbolu w naszym regionie.

Na 464 stronach publikacji zostały opisane historie ponad stu klubów z terenu całego województwa lubelskiego. Klubów, które w stosownym czasie wyraziły chęć przystąpienia do takiego projektu. Książka jest bogato ilustrowana. W sumie na jej kartach znalazło się ponad 700 zdjęć indywidualnych oraz drużynowych. Ponadto przedstawione są dane statystyczne, a także wiele rozmów z piłkarzami, trenerami i działaczami. Nie zabrakło ciekawostek oraz nigdzie wcześniej nie publikowanych informacji z życia klubów Lubelszczyzny od I ligi do Klasy B i to wszystko w solidnej, twardej oprawie!

– Wielomiesięczną, żmudną pracę nad publikacją traktowałem jak wspaniałą przygodę. Szczególnie, jeśli chodzi o odkrywanie nieznanych do tej pory kart, bardzo często pełnych wzlotów i upadków, historii z futbolowej przeszłości. Powstał nawet specjalny rozdział w książce poświęcony klubom, których nie ma już na piłkarskiej mapie. W „Alfabecie nieobecnych” znajdują się informacje między innymi o takich klubach jak: Błękitni Suchodoły, Huk Lipiny, LZS Łańcuchów, Oleander Biłgoraj, Tornado Branica Suchowolska, Perła Łopiennik, Sokół Łęczna czy LZS Żuków. Każda z tych drużyn swego czasu pisała pasjonującą historię. Za każdą z nich kryją się lokalni pasjonaci futbolu. Ludzie, bez których piłka nożna w małych wsiach czy miasteczkach po prostu nie mogłaby się toczyć. Myślę, że w niedalekiej przyszłości niezbędnym będzie wydanie odrębnej publikacji na ten temat. Wszak powinniśmy budować naszą piłkarską przyszłość, żyć teraźniejszością, ale pamiętać i kultywować relikty jej przeszłości – przyznał autor monografii na 100-lecie LZPN.

Choć całkowity nakład publikacji został określony w oparciu o zamówienia z klubów, które partycypowały w jej wydaniu, to istnieje jeszcze możliwość zamówienia przez indywidualne osoby. W tym celu zainteresowani mogą się kontaktować z autorem publikacji pod nr tel. 601413856 lub email: jacekkosierb@interia.pl

Patronat honorowy nad publikacją objęli Starosta Świdnicki Łukasz Reszka, Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson i Prezes LZPN Zbigniew Bartnik. Partnerem promocji książki jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie. Z dumą wspieramy sport”.MAG