110 000 zł! Tak zagrał Chełm!

Z roku na rok chełmianie są coraz hojniejsi. W tym roku również nie wahali się otworzyć serc i portfeli, żeby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rekord padł w całym kraju, ale również w Chełmie.

Podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano pieniądze dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków. W Chełmie rolę koordynatora po raz trzynasty pełnił Automobilklub Chełmski.
– Trzy sztaby zarejestrowane w Chełmie zebrały 110 tys. zł, w tym: I LO 19,5 tys. zł, II LO 24 tys. zł, Automobilklub Chełmski 66,5 tys. zł. To najlepszy wynik w historii – cieszy się Grzegorz Gorczyca, szef chełmskiego sztabu WOŚP.
A to nie koniec. Ta kwota jeszcze wzrośnie, bo do 29 stycznia trwają licytacje na profilu WOŚPchełm na Facebooku.

Rekordziści

W sztabie Automobilklubu Chełmskiego najlepszy wynik został zapisany na koncie Patrycji Sugier, która zebrała 3 889zł. Emilia Orłowska miała w puszce 2 682 zł, a Małgorzata Czarkowska 2 405 zł. W kategorii rodzinnej bezkonkurencyjne były siostry Czarkowskie, które zebrały 4 641 zł (Małgorzata 2 405 zł, Ewelina 1701 zł, Agnieszka 535 zł). Bracia Szymon i Mateusz Koszowie zebrali łącznie 2 603 zł, a Elżbieta Pałczyńska-Prus z synem Michałem – 1 845 zł. Ciężkie były również puszki Zuzanny Krynickiej – 1 140 zł, Adriany Gronczak – 888 zł, Karoliny Całko – 836 zł, Jakuba Tośka – 770 zł, Patrycji Żołnacz – 768 zł, Mileny Morawskiej – 758 zł, Natalii Załużnej – 758 zł, Julii Smerdel 712 zł, Katarzyny Dżaman 708 i Adriana Karpieja 704 zł. Najlepsi tradycyjnie otrzymają orkiestrowe gadżety oraz talony na pizzę od Halo Pizzy i Kozaka.
Prestiżowe złote serduszka chełmskiego sztabu w tym roku wylicytowali Jacek Ćwil oraz firmy Melix i Lomarex.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Wielkoorkiestrowe granie w Chełmie rozpoczęło się już w piątek (12 stycznia), gdyż tego dnia swoje aukcje rozpoczęli radiowcy z Bon Tonu. Ich trzydniowe starania przyniosły kwotę niespełna 15 tys. zł. Wśród licytowanych fantów były m. in. złote serduszka, kursy na prawo jazdy, orkiestrowe gadżety, różne usługi i fotele z firmy BH Meble.
Tego dnia orkiestrowe granie było słychać również w SP nr 11. Inspiratorką była Anna Wyczyńska i jej córka Patrycja, które przy wsparciu nauczycieli i uczniów zorganizowały imprezę, która przyniosła kwotę ponad 2,7 tys. zł. Orkiestrowe imprezy z powodzeniem odbyły się również w SP nr 8 w Chełmie (blisko 1,4 tys. zł). Z inicjatywy Emilki Orłowskiej po raz pierwszy odbyła się też impreza w Państwowej Szkole Muzycznej. Granie nie tylko poważnych utworów muzycznych przez uczniów i nauczycieli przyniosło 960 zł. Wieczorem odbyło się folkowe granie w Decaffencji. Wystąpiły Cuda Wianki, Good Band, Kataryna oraz To i Owo, a do orkiestrowych puszek wpadł kolejny tysiąc.
W sobotę odbył się koncert w ChDK. Na scenie zaprezentowali się Arias, Bimber Boys, Kataryna, Klimat W oraz kultowa Rdza. Czterogodzinna rockowo-bluesowa uczta przyniosła 1,7 tys. zł.
Z kolei w niedzielę orkiestrowe granie rozbrzmiało na deptaku. Tam odbył się festyn „Zdrowo i bezpiecznie oraz rozpoczynał się i kończył bieg pod hasłem „Się biega, się pomaga”, w którym wystartowało ponad dwustu zawodników. Podczas festynu można się było zapoznać z metodami zdrowego żywienia oraz nauczyć się pierwszej pomocy. Pokaz widowiskowej akcji ratowniczej podczas wypadku drogowego dali ratownicy z Chełmskiej Stacji Ratownictwa Medycznego i strażacy z OSP w Kamieniu.
Echa orkiestry słychać było też w chełmskim WORD, gdzie kierowcy rywalizowali podczas samochodowego sprintu organizowanego przez Automobilklub Chełmski, a także nad zalewem w Żółtańcach, gdzie kąpała się setka morsów.
Ostatnim akordem orkiestry w Chełmie była impreza w Miejskiej Hali Sportowej. To tam oglądaliśmy popisy taneczne i wokalne różnych formacji z ChDK, Estrady Dziecięcej i MDK. Zaprezentowały się również zespół „Na szybko” z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, chór „Rapsodia” z II LO oraz przedstawiciel muzyki disco polo „Yaroo”. Nie obyło się też bez atrakcji zapewnionych przez Galerię Dziecięcą Pokusa.

Sponsorzy i partnerzy

Głównymi sponsorami chełmskiego sztabu WOŚP były firmy Melix Zbigniewa Milewskiego (po raz szósty) oraz Azart Jana Kwiatkowskiego (po raz drugi). Kolejnymi sponsorami byli m. in.: pracownia złotnicza Błażej, szkoły jazdy Kursor, PZM, Centrum Szkoleniowo-Doradcze i Silver, BH Meble, Centrum Dekoracji Ślubnych Adriana, Społem Chełm, Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych, Halo Pizza, Kozak, Box Plan, Yamato Sushi, La Cafe, cukiernie Grela i Kijewscy, sklep jubilerski z ul. Lubelskiej 79, Elektromet, RSP Zagroda, Super Optyk, restauracje Crazy Horse, Galeria Smaku, Gospoda Sto Pociech, Imbryk, Strzecha Wojciecha i Toscania, Joy Fitness, Elektromis, Komp-El, Agencja Ubezpieczeniowa Iwony Szłapak, Chełmski Park Wodny, sklepy Lady Marion i Lulu, Foto Karczmarski, stajnia Kucyki Pysi, salon fryzjerski lejdis & dżentelmen, lecznica weterynaryjna Chełmińscy, Studio Kreowania Wizerunku Marzeny Bartosz, Świat Tortów, szkoła Wiliams, myjnia Car & Home, halomedia.eu. Lokum na prace sztabu użyczył sklep odzieżowy Metro.
– Dziękujemy również parterom orkiestrowych działań: Chełmskiemu i Młodzieżowemu Domowi Kultury, Stacji Ratownictwa Medycznego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu, Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego w Chełmie i Lublinie, Urzędowi Miasta Chełm, firmie Matera Music, szkole Wiliams, grupie Chełm Biega, kawiarni Decaffencja, Sportowemu Wolontariatowi Cemex, Państwowej Szkole Muzycznej, Zespołowi Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich oraz oczywiście wszystkim wykonawcom, którzy wystąpili na imprezach muzycznych. Szczególne podziękowania kierujemy do prezesa i pracowników Wschodniego Banku Spółdzielczego oraz policjantów z chełmskiej drogówki i strażników miejskich. Jednak największe wyrazy uznania i największe podziękowania składamy wolontariuszom, którzy z największym poświęceniem i energią zbierali datki do puszek – mówi Grzegorz Gorczyca. (opr. mg, fot. Karol Garbacz)