120 x klucze = szczęście

Z rąk prezydenta klucze do komunalnego M odebrało 120 rodzin

Miasto oddało do użytku trzy bloki komunalne przy ul. Zygmunta Augusta na Felinie. Pierwsi szczęśliwcy odebrali już klucze do własnego M. Powstało w sumie 120 mieszkań.


Uroczyste otwarcie, połączone z poświęceniem bloków, odbyło się w piątkowe południe. Wstęgę przy trzech nowych blokach (ul. Augusta 30, 32 i 34) uroczyście przecięli prezydent Krzysztof Żuk z dyrektorem Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Henrykiem Łackiem.
– Budujemy w cyklu trzyletnim. Łącznie z budynkami TBS (spółki miejskiej Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”) daje to nam łącznie 243 nowe mieszkania komunalne. To ważne, choć wiemy, że potrzeby są większe – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Dodał też, że na urbanizacji Felina miejscy lokatorzy skorzystają również w inny sposób, np. wysyłając dzieci do pobliskich szkół, przedszkoli. – Felin rośnie i pięknieje. Ta dzielnica tego potrzebuje – dodał Żuk.
Bloki mają cztery kondygnacje. Powierzchnia mieszkań waha się od 34 do 45 metrów kwadratowych. Większość to lokale dwupokojowe. – Budowa trwała dwa lata. Tydzień temu zakończyliśmy procedury. Kwaterowanie rozpocznie się w poniedziałek – poinformował Henryk Łacek.
Pierwsze trzy komplety kluczy rozdano tuż po uroczystości. Szczęśliwcy nie ukrywali emocji. – Spełniło się nasze marzenie. Po trzech latach starań dopiero w tym roku spełniliśmy kryteria. A potem trafiliśmy na główną listę ubiegających się o mieszkanie. I stało się – cieszą się państwo Iza i Bogusław z dwójką dzieci. – Duże okna, piękny widok, plac zabaw. Czujemy się szczęśliwi – mówią z zadowoleniem.
A chętnych na mieszkanie komunalne nie brakuje. Kolejka „aktywnie oczekujących” sięga nawet do 1,5 tysiąca osób. Ogólnie o lokal gminy stara się około pięć tysięcy ludzi.
Inwestycja realizowana była przy wsparciu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. – Jej wartość wyniosła około 15 milionów złotych, z czego 30 procent sfinansował BGK – dodaje Łukasz Bilik, rzecznik prasowy ZNK w Lublinie. W ramach inwestycji powstał również plac zabaw oraz parking dla 120 pojazdów. BACH