140 hektarów na rozwój

Lublin przed kolejną szansą rozwoju – miasto łączy siły z TUM International GmbH, spółką reprezentującą Uniwersytet Techniczny w Monachium oraz z zakładami URSUS S. A., żeby zbudować na 140 hektarach Centrum Inteligentnego Przemysłu.


W ubiegłym tygodniu strony podpisały porozumienie odnośnie współpracy przy realizacji fazy przygotowawczej całego projektu. Decyzja o nowej inwestycji jest efektem wcześniejszych rozmów, które odbywały się podczas targów w Hanowerze. W listopadzie minionego roku Daniel A. Gottschald, dyrektor Zarządzający TUM International GmbH, odwiedził Lublin, gdzie spotkał się z przedstawicielami Urzędu Miasta Lublin, Politechniki Lubelskiej, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego S.A oraz firmy URSUS S.A. W wyniku wymiany doświadczeń i wiedzy narodziła się idea utworzenia Centrum Inteligentnego Przemysłu. Będzie to zintegrowany park przemysłowy zajmujący blisko 140 ha.
Rozwój parku związany jest z projektem rewitalizacji terenów poprzemysłowych po byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie oraz rozszerzaniem SSE Euro-Park Mielec Podstrefy Lublin na tereny po dawnym Daewoo, a także rozwojem firmy URSUS S.A. i związaną z nim budową nowego zakładu produkcyjnego.
– Rewitalizacja terenów poprzemysłowych po byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych jest jednym z ważnych obszarów podpisanego przeze mnie Kontraktu dla Lublina na lata 2014-2018 w kontekście przyciągania inwestorów i troski o lokalnych przedsiębiorców. To także kolejny krok Miasta Lublin w realizacji Strategii Rozwoju 2013-2020 w zakresie rozwoju lubelskiej gospodarki. W ten sposób odbudowujemy ważny sektor motoryzacyjny, który ma w Lublinie tak silne tradycje – twierdzi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.
Centrum Inteligentnego Przemysłu jest elementem powstającego właśnie w mieście ekosystemu „Lubelska Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa”. Inicjatywa ma na celu zwiększenie konkurencyjności lubelskiego przemysłu.
– Sukces działalności Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej pokazał, że nasze miasto ma potencjał, by stać się centrum przyszłościowego przemysłu 4.0. Dowodzi tego również marcowa decyzja o ulokowaniu w Lublinie Centrum Elektromobilności oraz sukcesy lubelskich innowacyjnych przedsiębiorstw: od tych niewielkich, jak startup Nexbio, po duże firmy budujące swoją międzynarodową renomę, jak URSUS S.A. Jestem pewny, że świadoma orientacja gospodarki miasta na nowoczesny, inteligentny przemysł, którego sercem będą tradycyjnie industrialne tereny byłej Fabryki Samochodów Ciężarowych, pozwoli na osiągnięcie poziomu rozwoju takich miast, jak Wrocław i Poznań, w 2025 roku – podkreśla Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. Joanna Niećko