Rok 2017 pełen inwestycji

Rośnie liczba inwestycji w projekcie budżetu na 2017 rok. Będą nowe nawierzchnie asfaltowe na kolejnych chełmskich ulicach: Bogdanowicza, Stephensona i ks. Berezeckiego. Z kolei na Litewskiej, Żwirki i Wigury oraz Wołyńskiej pojawią się nowe chodniki. Ale to nie wszystko. Tak obfitego w miejskie inwestycje roku jeszcze nie było…

Przed tygodniem informowaliśmy o planowanych przez miasto inwestycjach na 2017 rok. Największą jest przebudowa całej ul. Wojsławickiej aż w kierunku Strupina Dużego (realizowana wspólnie z powiatem chełmskim i gminą Chełm) wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z al. 3 Maja i ul. Mościckiego. Szacunkowy koszt wszystkich prac to 8 mln zł. Również w przyszłym roku, co rozstrzygnęło się w minionym tygodniu, będą trwały prace projektowe związane z przebudową krajowej „dwunastki”. Jeśli miasto dostanie dofinansowanie z programu Polska – Białoruś – Ukraina, ruszy też przebudowa ul. Kolejowej. Z mniejszych inwestycji drogowych to budowa drogi dojazdowej na ul. Hutniczej do strefy ekonomicznej i przebudowa skrzyżowania ulic Obłońskiej i Zielnej.
Projekt budżetu Chełma na 2017 rok musi zostać ukończony do wtorku, 15 listopada. To ostatni termin na złożenie go w Regionalnej Izbie Obrachunkowej oraz przewodniczącemu rady miasta. W ostatnich dniach do projektu urzędnicy dopisali kolejne nowe inwestycje, o potrzebie realizacji których mówi się od kilku lat. Na ul. Bogdanowicza, ks. Berezeckiego i Stephensona będą nowe nawierzchnie asfaltowe. Dwie pierwsze ulice zostaną wykonane w podobny sposób, jak ul. Pszenna i Majdan, na których asfalt położono w tym roku. Obie w ostatnim czasie zostały solidne utwardzone. To nie wszystko. Będą również nowe chodniki. Ich remont jest planowany na ul. Litewskiej, Żwirki i Wigury oraz Wołyńskiej. W projekcie budżetu jest też zapisana budowa oświetlenia ulicznego przy Pilarskiego i Żółkiewskiego. Ma być też zrealizowany pierwszy etap budowy kanału burzowego w ul. Ceramicznej, przebudowana ul. Koszykowa (nieopodal targowiska przy al. Piłsudskiego) wraz z parkingiem. Urzędnicy chcą też zlecić wykonanie dokumentacji technicznych modernizacji ul. Waśniewskiego i budowy chodnika na ul. Budowlanej, na odcinku od Ceramicznej do Bogdanowicza.

Rok 2017 pod względem inwestycyjnym zapowiada się imponująco. Oprócz planowanych przez urzędników inwestycji zostanie zrealizowanych około 20 przedsięwzięć, wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. To nie koniec inwestycyjnego boomu. Jak co roku, również i w tym, do budżetu miasta w ostatniej chwili przed jego uchwaleniem, urzędnicy zamierzają włączyć najpilniejsze zadania, zgłaszane na zebraniach rad osiedli. A te odbędą się najprawdopodobniej w pierwszej połowie grudnia br. Prezydent liczy również na kolejne sukcesy przy składaniu wniosków do unijnych programów. Mowa tutaj o termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Połanieckiej czy zagospodarowaniu amfiteatru w Kumowej Dolinie. (ps)