300 plus ma branie

Ponad pół tysiąca wniosków, przeciążone serwery i mnóstwo pytań. Tak wyglądał pierwszy tydzień programu „Dobry start”, zwanego też „300 plus”.

W tym roku po raz pierwszy rodzice uczniów, którzy nie ukończyli 20 lat (24 w przypadku dzieci niepełnosprawnych), będą mogli otrzymać pieniądze na wyprawkę szkolną. Jednorazowe wsparcie w ramach programu „Dobry start” wynosi 300 zł. Wnioski można składać od 1 lipca. I okazuje się, że chełmscy rodzice nie próżnowali. Gdy w poniedziałek 2 lipca o godz. 15 zadzwoniliśmy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie, otrzymaliśmy informacje, że wpłynęło już do nich 250 wniosków. Do czwartku liczba wzrosła do 582.

Duże zainteresowanie tym programem wynika zapewne z jego kluczowej zasady: im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie.

– Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rodzice, którzy jako pierwsi składali, wnioski mają szansę otrzymać pieniądze jeszcze przed pierwszym, szkolnym dzwonkiem – usłyszeliśmy od kierownika działu świadczeń wychowawczych w chełmskim MOPR.

I prawdopodobnie to duże zainteresowanie programem spowodowało, że we wtorek część osób nie mogła się zalogować na stronę ministerstwa. Otrzymaliśmy w tej sprawie sygnał od Czytelnika. Po jakimś czasie strona zaczęła już jednak działać prawidłowo.

1 lipca, 1 sierpnia, 30 listopada

W przypadku tego programu oprócz 1 lipca ważne są jeszcze dwa inne terminy. Pierwszy to 1 sierpnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski w wersji papierowej.
– Miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „500 plus” – czytamy na stronie ministerstwa. Drugim ważnym terminem jest natomiast 30 listopada. Najpóźniej do tego dnia należy złożyć wniosek. W przeciwnym razie prawo do świadczenia „Dobry start” przepadnie.

Przypominamy, że świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku i bez względu na dochód. Świadczenie jest zwolnione od podatku, nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. (mg)