332 zarzuty przeciwko lekarce

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Annie K.-A., lekarce z Krasnegostawu. Kobiecie zarzucono, że od 2 stycznia 2013 r. do 27 lutego 2014 r., jako lekarz miejscowego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, poświadczała nieprawdę w dokumentacji medycznej co do faktów i ilości udzielonych świadczeń medycznych. W efekcie wyłudziła z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 15 tys. zł.

21 grudnia do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie trafił akt oskarżenia przeciwko Annie K.-A., lekarce z Krasnegostawu. – Okulistce przedstawiono łącznie 332 podobnie brzmiące zarzuty – mówi Bartosz Wójcik, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu. – Poświadczenie nieprawdy i uzyskanie nienależnej refundacji z NFZ dotyczyło właśnie 332 wizyt. Liczba pacjentów była mniejsza, niektórzy z nich zostali bowiem wykazani w dokumentacji po kilka razy.
Sprawa prowadzona była początkowo w Prokuraturze Rejonowej w Zamościu, skąd została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. Przez cały okres postępowania czynności w śledztwie wykonywali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie. W ciągu dwóch lat przeanalizowano ponad 7000 przypadków wizyt w NZOZ u oskarżonej, z czego finałowo zakwestionowano 332. – Nieprawidłowość polegała na tym, że w przypadku tych wizyt Anna K.-A. zwróciła się do NFZ o refundację wizyty w sytuacji, gdy pacjent przyjmowany był indywidualnie w ramach prywatnej praktyki i uiścił za to stosowne wynagrodzenie – wyjaśnia Wójcik.
Przesłuchana w charakterze podejrzanej krasnostawska okulistka nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i odmówiła składania wyjaśnień. Grozi jej od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. (kg)