4,5 miliona na ulice Włodawską i Zawadówka

Miasto Chełm otrzymało 4,5 mln zł rządowego dofinansowania na przebudowę ulic Włodawskiej i Zawadówka. Ratusz już przygotowuje przetarg, ale przyznane pieniądze stanowią 50 procent wartości tej ważnej inwestycji, a reszta może być dla miasta nie lada wyzwaniem finansowym, zwłaszcza przy obecnej drożyźnie w przetargach.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o podziale środków z rezerwy subwencji ogólnej na 2022 rok i dofinansowaniach dla 102 samorządów na inwestycje drogowe. W województwie lubelskim dotacje przyznano dwóm miastom na prawach powiatu. Trafiły do Chełma i Zamościa. Nasze miasto otrzymało 4,5 mln zł na remont ulic Włodawska-Zawadówka, w ciągu drogi wojewódzkiej. Jest to 50 procent wartości planowanej przebudowy.

Inwestycja jest wyczekiwana przez chełmskich, i nie tylko kierowców. Jazda zwłaszcza usianym dziurami i łatami, które szybko się wykruszają, odcinkiem Włodawskiej, to utrapienie dla mieszkańców i dla „przejezdnych”, a dla miasta oznacza to ciągłe wydatki na bieżące naprawy. Chełmscy urzędnicy o przyznanych 4,5 mln zł pochwalili się na internetowych profilach. Ale wiadomo, że finansowe udźwignięcie tej ważnej inwestycji drogowej może być dla miasta nie lada wyzwaniem.

– Tak jak zapowiadałem wcześniej, przystępujemy do przetargu i jeśli zmieścimy się w założonym limicie, to zrealizujemy tę inwestycję – poinformował prezydent Chełma.

Internauci nie kryli, że inwestycja jest potrzebna, ale też mieli wątpliwości, czy miasto będzie na nią stać, zwłaszcza przy obecnej drożyźnie i szybujących w związku z tym ofertach przetargowych. Jeden z internautów napisał: „Rewelacja. Bardzo potrzebna inwestycja. Pytanie tylko skromne mam. Skąd Miasto wytelepie 4,5 mln własnego wkładu?”.

Chodzi o ważny i uczęszczany odcinek drogi wojewódzkiej w granicach miasta. Pochodzący z Chełma Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego, zapytany o to, czy jest możliwość, aby województwo dołożyło miastu do udziału własnego na tę inwestycję, nie wyklucza tego. Najpierw miasto musiałoby zwrócić się o to, bo tego typu wsparcia finansowe udzielane mogą być na drodze porozumień pomiędzy samorządami. W tym przypadku potrzebne byłyby stosowne uchwały rady miasta, a także sejmiku województwa. (der)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here