6 tysięcy więcej dla wójt

Na najbliższej sesji rada gminy Krasnystaw zagłosuje nad podwyżką dla wójt Edyty Gajowiak-Powroźnik. Wyniesie ona, bagatela, ok. 6 tys. zł. – Zmianę zarobków pani wójt wymusza na nas ustawodawca – wyjaśnia Krzysztof Golec, przewodniczący rady.

Obecne wynagrodzenie wójt Edyty Gajowiak-Powroźnik ustalono w 2018 r. Wynosi ono ok. 11 tys. zł brutto. Do podwyżek rady gmin zobligowane zostały przez nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych, która zmienia stawki i widełki, według których naliczane są wynagrodzenia samorządowców.

Według tych regulacji pensje wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów wzrastają obligatoryjnie, bo rośnie ich płaca zasadnicza, od której naliczane są pozostałe dodatki. Według nowych regulacji radni mogą ustalić płacę zasadniczą na maksymalnym poziomie 10 250 zł brutto. Mogą też mniej, ale nie mniej niż 80 proc. tej stawki, czyli 8200 zł. Na 9 grudnia zaplanowano sesję rady gminy Krasnystaw, podczas której ma zostać podjęta uchwała o nowym wynagrodzeniu dla wójt Gajowiak-Powroźnik.

Jej projekt zakłada: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 9120 zł, dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 procent przyznanego wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1824 zł, dodatek funkcyjny w kwocie 2800 zł oraz dodatek specjalny w wysokości 30 procent łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, tj. w kwocie 3576 zł. W sumie 17320 zł. To podwyżka o ponad 6 tys. zł.

Zapewne większość mieszkańców gminy Krasnystaw chciałaby zarabiać tyle o ile wzrośnie pensja wójta. Krzysztof Golec, przewodniczący rady gminy Krasnystaw, przekonywał nas, że to najniższa z możliwych podwyżek, ale minął się z prawdą. Zgodnie z nowymi regulacjami nowe, minimalne wynagrodzenie wójta to wspomniane 8200 zł, a nie 9120 zł. (kg)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here