60 lat posługi księdza Piotra Kimaka

W minioną niedzielę podczas Sumy Odpustowej w kościele p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie uroczyście obchodzono 60. rocznicę święceń kapłańskich księdza prałata Piotra Kimaka.

Rocznica zbiegła się z kolejnym jubileuszem, jakim jest 40. rocznica pobytu księdza w Krasnymstawie. Właśnie w 1976 r. ks. Piotr Kimak zaczął pełnić funkcję proboszcza, a następnie dziekana w parafii św. Franciszka Ksawerego. Starosta Janusz Szpak w trakcie mszy przekazał księdzu jubilatowi najlepsze życzenia i serdeczne podziękowania za wszystkie lata posługi duszpasterskiej. – Ksiądz prałat Piotr Kimak urodził się 30 kwietnia 1931 r. w Obroczy. Rodzice Jan i Bronisława zadbali o chrzest, który miał miejsce w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zwierzyńcu – opowiada Sławomir Kamiński, rzecznik powiatu krasnostawskiego. Od 1939 r. Kimak mieszkał w Potoczku w gminie Krasnobród.

Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Potoczku i Suchowoli, szkołę średnią, Liceum im. Jana Zamojskiego w Zamościu, ukończył w roku 1951. – W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 22 grudnia 1956 r. z rąk biskupa Piotra Kałwy – dodaje. Jako wikariusz pracował w parafiach w Markuszowie, Łabuniach, Hrubieszowie i Szczebrzeszynie. W 1969 roku został proboszczem w Targowisku, a w 1970 proboszczem i dziekanem w Turobinie. Od 1975 r. do 2001 r. pełnił obowiązki proboszcza i dziekana w Krasnymstawie w Parafii Św. Franciszka Ksawerego. – W roku 2001 ksiądz przeszedł na emeryturę i od tej pory jest rezydentem w Krasnymstawie. Ks. Kimak otrzymał m.in. godność Prałata Honorowego Ojca Św. Jest Kanonikiem Gremialnym Kapituły Chełmskiej, ojcem duchownym kapłanów Archidiecezji, kapelanem Związku Żołnierzy AK, członkiem Komisji ds. Personalnych i magistrem teologii – podsumowuje rzecznik powiatu. (kg)